ابزار هدایت به بالای صفحه

می خواهم سفری به آنسوی جهان داشته باشم.مارکوپولو مشرق زمین و کلمب مغرب زمین را سیاحت کرد.اما این سفر مرا از خانه ام زمین دور می کند.ازماه از خورشید و سیارات بیرون می برد...از ستارگانی که درآسمان می بینم...بیش از بیلیون ستاره ای که بدون کمک بزرگترین تلسکوپ ها نمیبینیم عبور می دهد.من در جست و جوی ساختار جهان از میان گرداب های بزرگ ستاره ها به کهکشان هایی که از زمین قابل مشاهده است...سفر خواهم کرد و سپس فقط با استفاده از تخیل ادامه خواهم داد...آینده به کسانی تعلق دارد که به زیبایی رویاهایشان اعتقاد داشته باشند...
چند روزی آسمان نزدیک است...آسمان را دریاب...
"

درباره وبلاگ

امام کاظم (ع):بعد از علم قرآن هیچ علمی شریفتر از دانش اختران و اختر شناسی نیست.
چاپ صفحه
تینکه حرفی واسه گفتن نداشته باشم اینکه احساس خالی شدن خالی بودن کرده باشم گمونم خیلی بد باشه نمیگم تموم این مدت این بوده ولی الانم ک دست کم... صلا بیخیال همه چیز...بیخیال تموم این روزها...نمیشه بوی این نرگس کنارمو ضبط کنم؟

ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:شنبه 4 بهمن1393 ساعت:19:21

اولین تجربه ی عکاسی نجومی پدر
امیدوارم لذت ببرید:)


شبي بود پر از عشق پر از صفا  پر از نياز براي همه چيز، از دانستن تا خواستن، نخل عاشق نمونه ي كاملي از پايداريست در كنار انهايي كه بايد باشي......... و بماني


نخل عاشق نامیست ک اهالی روستای قره باغان بهبهان بعلت سرخمیده و افتاده این درخت برایش قائل شدند
بدل من خیلی نشست

شهاب برساووشی در روستای تاریخی قره باغان-قلعه تاریخی بمونی آقا هم در این منطقه است


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 13 آذر1392 ساعت:16:51

اصلا خوب نیستم...چرا اینجوری شد آخه؟چرا تا ب ی چیزی احتیاج پیدا میکنی یهویی...آخه من چرا زودتر نفهمیدم خدا واسم چ مهمونی تو آسمون گرفته؟چرا نفهمیدم آخههه؟

نمیدونم باید خوشحال باشم یا ناراحت...تو پستای قبلیم از ذوقم بعد از دیدن اولین دنباله دار عمرم حرف زده بودم و اینک آیسونو خواهیم دید بزودی و اینک دعا کرده بودم و از خدا ی انفجار ستاره ای خواسته بودم!بعد ابرنواختر دلفین تو آسمون ظاهر شد...

بعد گفتم خداجون من بازم دنباله ار میخواام


بعد خدا 5 تاشو تو آسمون واسه من ظاهر کرد.یکیشو نشون یکی داد تا کشفش کنه یکی دیگشم ترکوند.

امشبم هوا هم ابریه...ینی میشه من  بتونم رصدشون کنم...منک هیچی افق ندارم اخه...همش ساختموون!

چرا اخه صبح گاهین:(((


عکسی از چهار دنباله‌دار پرنور صبحگاهی که در 16 آبان تهیه شده است.
به ترتیب از راست به چپ: لاوجوی، انکه، آیسان و لی‌نییر


الباقی ب قلم کاظم کوکرم
پیشتاز همه دنباله‌دار لاوجوی (C/2013 R1) است که در 18 شهریور امسال کشف شده است و اکنون زودتر از همه در نیمه شب طلوع می‌کند. در حال حاضر لاوجوی در شمال صورت فلکی اسد از قدر 8/5 می‌درخشد و در مرز رویت با چشم غیرمسلح است.

بعد از لاوجوی، دنباله‌دار نفسکی (C/2013 V1) طلوع می‌کند که حدود یک هفته پیش در 17 آبان کشف شد. اکنون آن قدر پر نور شده است که به قدر مجموع 9 رسیده و حتی با یک دوربین دوچشمی پرتوان مشاهده پذیر است!

اما در سحرگاه اوضاع مهیج‌تر می‌شود. زمانی که دنباله‌دار خبرساز آیسان (C/2012 S1) طلوع می‌کند و بسیاری امیدوارند پرنور شدن دنباله‌دار آیسان در شب‌های پیش رو، لقب دنباله‌دار بزرگ قرن بیست و یک را از آن آیسان کند. براساس آخرین گزارش‌های رصدی شب گذشته، قدر مجموع این دنباله‌دار به حدود 7 رسیده و حتی یک گزارش از رصدگری در فرانسه حاکی از دیده شدن آیسان با چشم غیرمسلح بوده است. باید امشب ببینیم اوضاع از چه قرار خواهد بود. آیا آیسان دچار انفجار شده است؟

دنباله‌دار آیسان در صبحگاه دوشنبه 27 آبان چسبیده به ستاره‌ی سماک اعزل در صورت فلکی سنبله قرار دارد و به احتمال زیاد با چشم غیرمسلح مشاهده‌پذیر خواهد بود.

دنباله‌دار بعدی لی‌نییر (C/2012 X1) است. این دنباله‌دار در 28 مهر دچار انفجار شده بود، به گونه‌ای که قدرش به 5 رسید! اکنون مراحل کم‌نورتر شدن را می‌گذراند و در نزدیکی ستارهٔ سماک‌رامح در صورت فلکی عوا بایستی سحرگاه جستجویش کرد. بر اساس گزارش‌ها اکنون از قدر حدود 9 می‌درخشد.

و آخرین دنباله‌دار که اِنکه (2P/Encke) است. انکه در روشنی فلق صبحگاهی طلوع می‌کند و اکنون در صورت فلکی سنبله است از قدر حدود 5/7 می‌درخشد. انکه در صبحگاه یکشنبه و دوشنبه (26 و 27 آبان) همراه با سیارهٔ عطارد در یک میدان دید تلسکوپی مشاهده‌پذیر خواهد بود.

نقشه هاشون:
ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:دوشنبه 27 آبان1392 ساعت:17:51
هی دارم فکر میکنم چجوری شروعش کنم!بعد هی وسط فک کردن میرم ی جای دیگ،بعد دوباره میام ی نیگا ب صفحه خالی میندازمو بازمم...

خوب دلم تنگ شده!واسه اینجا!واسه خودم!'

بعد یاد گذشته میوفتمو میرم سراغ سی دی و نرم افزاری نجومی قدیمیم!

50 سال در فضا رو بر میدارم

پلی میکنم

و شروع میکنم ب خوندن اولین ها در فضا

از لایکا اون سگ بیچاره شروع میکنم ب خوندن و به سایوز ک میرسم میگم:

آآآآآآآآ!قدرت خدااااااا!ببین چیکار کردن این روس ها

و بعدترشم میرم توی گوگل و سرچ میکنم سایوز

و سایوز ها میانAnimations: Soyuz

(requires Macromedia Flash Player)
with friendly permission of www.marscenter.it

مقدمه

فضاپیمای سایوز از موفق ترین و ایمن ترین فضاپیماهای سرنشین دار روسیه و دنیاست.این فضاپیما به عنوان بخشی از برنامه اتحاد جماهیرشوری دررسیدن به ماه تعریف و طراحی شد.اولین پرواز ی سرنشین سایوز در 28 نوامبر 1966 و اولین پرواز سرنشین دار آن در 23 آوریل 1967 انجام شد.این فضاپیما که از دهه ی 1960 تاکنون به فعالیت خود ادامه داده از معدود فضاپیماهایی است که به منظور پیشرفت و گسترش پرواز های سرنشین دار ساخته شده است.فضاپیمای سایوز با پرتابگری با همین نام بخشی از برامه ی سایوز را تشکیل می دهد،پرتاب شد.

این فضاپیما که سرگی کارالیوف آن را طراحی کرد،برای انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی میر وسالیوت مورد استفاده قرار گرفت و اکنون برای نقل و انتقال فضانوردان به آی اس اس استفاده میشود.سایوز از 3بخش اصلی تشکیل شده است:

*      مدول مداری

*      مدول بازگشت به زمین

*      مدول خدمات

Soyuz-TMA_propulsion_module-گردونهٔ سرویس (دستگاه‌ها و پیشرانه)  Soyuz-TMA_orbital_module-گردونهٔ مداری (مسکونی) سایوز   

هدف طراحان و مهندسان سایوز برای تقسیم کردن فضاپیمای سایوز به سه بخش این بود که بتوانند بیشتر ادوات و ابزارآلات مورد نیاز در ماموریت را در گردونهٔ مداری جاسازی کنند. از آنجاییکه گردونهٔ مداری قرار است در جو زمین سوخته شود، نیازی به لایه‌های محافظ اضافی ندارد. در نتیجه نه تنها از وزن فضاپیما کاسته می‌شود، بلکه فضای بیشتری در گردونهٔ بازگشتی برای کار فضانوردان فراهم می‌آید. برای مقایسه، در فضاپیمای آپولو گردونه‌های مداری و فرود از هم جدا نیستند و روی هم «بخش فرمان» نامیده می‌شود. بخش فرمان در آپولو دارای ۶ متر مکعب فضای کار و زندگی برای فضانوردان و وزن ۵۰۰۰ کیلوگرم است. درحالیکه در سایوز، ۹ متر مکعب فضای کاری برای فضانوردان وجود دارد و با این حال وزن کل این مجموعه از بخش فرمان آپولو کمتر است.

همچنین، جداسازی گردونهٔ مداری از گردونهٔ بازگشتی این امکان را به مهندسان می‌دهد که امکانات و دستگاه‌های بخش مداری را بسته به نیاز هر ماموریت تغییر دهند، بدون اینکه نیازی به تغییر یا دستکاری در گردونهٔ بازگشتی باشد.

مدول کروی شکل مداری درجلو قرار گرفته است یان مدول و مدول خدمات در هنگام بازگشت به جو میسوزند.مدول بازگشتی کوچک است و برای آوردن فضانوردان به زمین از آن استفاده میشود و درحقیقت تنها بخشی است که به زمین برمیگردد.مدول های نداری و بازگشتی در فضا قابل سکونت هستند.مدول خدمات در انتها قرار گرفته ،استوانه ای شکل است و صفحات خورشیدی ک توان موردنیاز فضاپیما را برای آن فراهم میکنند،به آن متصل شده اند.این فضا پیما درکل 7.5 متر طول و 2.5 متر قطر دارد.طول دهانه ی ارایه های خورشیدید فضاپیما بیش از 10 متر است.

فضاپیمای سایوز به تنهایی از مدول فرمان فضاپیمای آپولو بزرگتر و سبک تر است.مدول فرمان آپولو شش مترمکعب فضای داخلی برای سه سرنشین خود فراهم میکندو 5000کیلوگرم وزن داشت.

سایوز نیز مانند اغلب فضاپیمای ساخت  شوروی،پس از انجام ماموریت روی زمین(و نه در اقیانوس)فرود می آید و برای فرود از چتر و راکت ترمزی استفاده میکند.ای زاین فضاپیما میتوان در ماموریت های طولانی مدت استفاده کرد.این فضاپیما میتواند به مدت 30 روز برای خدمه ی خود شرایط حیات فراهم کند.

بین سال های 1967 و 1989 بالغ بر 90 کپسول سایوز به فضا پرتاب شد.سایوز در ساخت ایستگاه فضایی سالوت و نیز پشتیبانی و تامین مایحتاج ایستگاه فضایی میر نقش به سزایی داشت.

از موفقیت های ارزنده سایوز میتوان به رکورد 175 روز پرواز در فضا ،انجام اولین آزمایش جوشکاری درفضا و ملاقات 3 فضاپیما طی یک ماموریت فضایی اشاره کرد.


با وجود این سابقه ی درخشان اولین ماموریت اون بطور کامل موفق نبود!

سایوز -1 و بعد ها سایوز-11

میخوانیم

حوادث را:


پارک یادمان فضانوردی در مسکو


سایوز-1

 

اولین شکست مأموریتی در تاریخ برنامه های فضایی جهان به نام روس ها و در جریان مأموریت «سایوز-1» ثبت شد. این حادثه در 24 آوریل 1967 اتفاق افتاد و به مرگ ولادیمیر کاماروف یکی از فضانوردان موفق روسی منجر شد. قرار بود که سایوز-۲ مدت کوتاهی پس از آن به فضا پرتاب شود تا این دو فضاپیما بتوانند در مدار زمین عملیات اتصال به یکدیگر را آزمایش کنند. به علت نقص فنی، پرتاب سایوز-۲ لغو و کاماروف مجبور به بازگشت به زمین شد.

در این حادثه به دلیل از کار افتاد سلول خورشیدی، تأمین توان برای سفیه با مشکل روبرو شده و با از کار افتادن برخی سامانه ها، کاماروف با سختی سفینه را برای بازگشت به زمین هدایت کرد که در نهایت در راه بازگشت، چترنجات فضاپیما عمل نکرد که باعث سقوط آن به زمین و

   
پس از این فاجعه، به مدت یک سال و نیم تنها فضاپیماهای بی‌سرنشین سایوز برای آزمایش به فضا پرتاب شدند. در این دوره دو فضاپیمای سایوز با موفقیت و بطور کاملا خودکار در مدار زمین به هم متصل شدند. پس از رفع اشکال و اطمینان از صحت عملکرد فضاپیما، پروازهای سرنشین‌دار سایوز در اکتبر ۱۹۶۸ از سرگرفته شد.

سایوز-11

اولین حادثه ای که منجر به مرگ انسان در فضا یا ارتفاعات بالا شد نیز به همت روسها به وقوع پیوسته است. فضاپیمای «سایوز-11» که به نخستین ایستگاه فضایی جهان یعنی «سالیوت-1» با موفقیت متصل شده بود در بازگشت با مرگ سه خدمه ارزشمند خود روبرو شد. این حادثه در 30 ژوئن 1971 به وقوع پیوست. پس از جدایی موفق سایوز از ایستگاه و ورود ظاهراً موفق آن به زمین و فرود سالم، خدمه زمینی پس از بازکردن درب اتاقک خدمه صحنه ای فاجعه بار را مشاهده نمودند؛ هر سه خدمه دچار حالتی شبیه خفگی شده بودند. بررسی هانشان می داد سامانه تهویه هوا پس از جدایی کپسول بازگشت از سایر بخش های فضاپیما به دلیل آسیب دیدن در این فرآیند هوای موجود را تخلیه کرده و فشار کابین از بین رفته است. در نتیجه تا زمان ورود به جو رقیق دیگر جانی برای خدمه باقی نمانده بود. فشار هوای درون کابین فضانوردان به علت نقص فنی شدیدا کاهش پیدا کرد و باعث کشته شدن هر3 فضانورد شد. از آن حادثه به بعد طراحی سایوز به نحوی تغییر کرد که فضانوردان در مراحل پرتاب و بازگشت به زمین، با لباس فضایی در کابین بنشینند تا در صورت وقوع حادثه‌ای مشابه، لباس فضایی جان و سلامت آنان را تضمین کند. از آنجاییکه لباس فضایی به جای بیشتری نیاز داشت، تعداد سرنشینان سایوز از ۳ به ۲ فضانورد کاهش پیدا کرد.

      
 فضانورد افتاده چیست؟

فضانورد افتاده یک مجسمه 8.5 سانتی متری آلومینیومی یک فضانورد در یک لباس فضایی است. این مجسمه یادبودی از فضانوردانی است که در پیشرفت اکتشافات فضایی جان خود را از دست داده اند. این مجسمه توسط یک هنرمند بلژیکی بنام پل ون هویدانک، که دیوید اسکات فضانورد را در یک مهمانی شام ملاقات کرده بود، ساخته شد. ون هویدانک میخواست یک تندیس کوچک به مناسبت فضانوردانی که جان خود را در راه پیشبرد اکتشافات فضایی از دست داده بودند بسازد. وی با مجموعه ای از محدودیتهای طراحی مواجه بود: مجسمه میبایست در عین سبکی، محکم باشد و همچنین قادر به تحمل درجه حرارت مفرط ماه باشد. ضمناً میبایست مرد یا زن بودن مجسمه و اینکه جزو کدام گروه قومی انسانی است قابل تشخیص نباشد. طبق خواسته اسکات برای جلوگیری از تجاری سازی فضا نام ون هویدانک ایجاد نشد.


"فضانورد افتاده" را به همراه یک پلاک حاوی نامهای 8 فضانورد آمریکایی و 6 فضانورد روسی جانباخته در تاریخ 1 اوت 1971 توسط خدمه آپولو 15 در Hadley Rille ماه قرار داده شده است.


اسامی درج شده روی پلاک:

 

    تئودور فریمن

    چارلز باست

    الیوت سی

    گاس گریسوم

    راجر بی. چافی

    ادوارد هیگینز ویت

    ولادیمیر کاماروف

    ادوارد گیونز

    کلیفتن ویلیامز

    یوری گاگارین

    پاول بلیایف

    گئورگی دوبروولسکی

    ویکتور پاتسایف

   ولادیسلاف وولکوف
 

مطلب بالا از چندین سایت و وبلاگ!

عکسا اکثرا وبلاگای خارجی و مطالب هم از سی دی 50 سال فضا و ویکی پدیا و...

همینجور که داتم سرچ میکردم به  یک مقاله خیلی جالب رسیدم که

حادثه سایوز-1 (قبل و بعدش) رو ب قلمی زیبا و تصاویر خیلی خوب توضیح داده بودن

اون پست رو در ادامه مطلب گذاشتم امیدوارم ک بخونید و مثل من لذت ببرید:

در وبلاگها جملات قصار زیبایی یافت می شود. گاهی، این جملات، بسیار شعارگونه به نظر می رسند. مثلاً این یکی:

«دوست واقعی کسی است که به تو می گوید: حاضرم بمیرم تا به تو آسیبی نرسد»

این جمله را واقعاً دوست دارم. این جمله واقعیت دارد. این جمله در جهان واقعی مصداق دارد. مصداقی بسیار بزرگ تر از آنچه در تخیل انسان امروزی بگنجد. داستانی از شخصی که این جمله را پر رنگ تر از رنگهای متعارف، برای ابد در حافظه ی تاریخ ثبت کرد. این، داستان امروز ما است. داستانی که 46 سال قبل درست امروز ، یعنی 24 آوریل اتفاق افتاد...

ادامه مطلبابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 15 آبان1392 ساعت:20:4 ادامه مطلب...
تو نت ی سایت خوب واسه اطلاعات لحظه ب لحظه از ایسان معرفی شده بود  ک ممکنه ب دردتون بخوره
 
بعنوان مثال :
صورت فلکی کنونی : شیر (اسد )
قدر : 9.7
مدت مانده تا حضیض مداری نسبت به خورشید : 43 روز...

فاصله : 1.3 واحد نجومی از خورشید
 
 
http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/ison201013%5B1%5D.png


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:پنجشنبه 25 مهر1392 ساعت:9:39
اینم چند تا از عکسای بابا ک در تاریخ 21 مرداد -قره باغان بهبهان گرفتن ک اولین تجربه ی عکاسی نجومیشون بود

ادیتشونم کار دوست مهربوون و نازنینم سمیرا صحرانورد ک از همینجا روی ماهشو میبوسم

امکاناتم ک نداریییم(فتوشاپ) نتونستم اسم زیروش بنویسم
اینا سری دوم عکسایی هستن ک دوس داشتم سرری اوول ک محشرن و حتی شهابم درش ثبت شده بزودی میزارم


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:یکشنبه 10 شهریور1392 ساعت:15:43
وقتی داشتم خبرهای یک ماه اخیر رو چک میکردم ،کنجکاوی رو ک با کلاه بوقی دیدم!یهو یاد یک سال پیش افتادم

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/s9.png

ناسا قرار بود فرود کنجکاوی بروی مریخ رو بصورت زنده پخش کنه!تازه کللی هم استرس داشتن واسه اینک ببینن آیا کنجکاوی بسلامت بسطح مریخ خواهد نشست یا...؟!

یادش بخیر چ بدبختی کشیدم تا تونستم تماشاش کنم و چقدر تماشای خنده ها وبغل کردنای ناسائیان دلچسب!

حالا سالروز ورود کنجکاوی بسطح مریخه

واسه تبریک تولد کنجکاوی میتونید ب لینک زیر رفته و پس از انتخاب تصویر ی پیام 200 کارکتری رو تایپ کرده

وب این شکل پیام تبریک خودتون رو ب کیوراسیتی ارسال کنید


http://mars.nasa.gov/msl/1stbday/?go=20130806


اینا هم نامه هایی هستن ک تاحالا کنجکاوی دریافت کرده

ی بخش جالب دیگه ای ک خودم خیلی ازش خوشم اومد این بود ک ی لندینگی هم روی مریخ داشتم!

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/s4.png

*آیا کودک مریخی فعالی دارید؟

ب آدرس زیر بریدولذت ببرید

http://mars.jpl.nasa.gov/participate/funzone/

وتصاویر 3 بعدی مریخ:

http://mars.jpl.nasa.gov/mars3d/


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:سه شنبه 29 مرداد1392 ساعت:17:56

قبل از شروع مطلب ُبخاطر بی نظمی کمی ک هست  معذرت میخوام

نیمدونم وبلاگم چ مشکلی پیدا کره تا ی حدی مطلبو میگیره خیلی طولانی شه دیگ نمایش نمیده

مثلا این پست قرار نبود مجزا بشه!توی همون گزارش باشگاه باید میبود ک...

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/%D9%85%DB%8C%D8%B2%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A2%DB%8C%D8%B3%D9%88%D9%86-%D8%A2%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%20%D9%85%D9%86%D8%AC%D9%85%DB%8C%20%D9%81%D8%B1%D9%82%D8%A7%D9%86%DB%8C%20%D8%B1%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C.jpg

آقایان منجمی و فرقانی

http://www.cometchaser.de/discoverystories/Nevski-Novichonok.jpg

novichonok- nevski

آیسون 10 سال پیش در ابراورت شروع ب شکل گیری کرد!

دنباله دار آیسون در 21 سپتامبر2012 توسط دو منجم حرفه ای تازه کار(یعنی میشه گفت آماتور) بکمک یک تلسکوب 16 اینچ بازتابی(تقریبا بزرگ آماتوری) در روسیه کشف شد.

درزمان کشف دارای قدری حدود18.8 بوده!

تائید رسمی ایسون 3روز بعد یعنی 24 سپتامبر توسط minor planet center اعلام شد

آیسون دارای خروج از مرکز بیشتر از 1ه!ینی اینک دارای مداری سهموی شکله!

زمان رسیدنش ب حضیض 28 نوامبر 2013

(میشه 12آبان)

http://en.es-static.us/upl/2012/10/ISON10thDec6am.jpeg

فاصله از خورشید درحضیض 1100000 کیلومتر ک تقریبا فاصله کمیه

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/comet-ison-track%281%29.jpg

آیسون در ماه نوامبر در صورت فلکی سنبله و نزدیک ب سماک اعزل

در ماه اکتبر از نزدیکی قلب الاسد میگذره و...

(اینا تقریبا ی جور نشونه اس واسه اینک بتونیم پیداش کنیم)

http://www.kdlt.com/wx_blog_images/March2013/CometPan-Starrs4.jpg


درحال حاضرهم نزدیک مشتریه

http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2013/06/HubbleSite-C2012S1-20130410.jpg

این عکسم بتازگی گرفته شده!تصویر سمت چپ اصله و تصویر سمت راست ی کم دستکاری شده و ی حرکاتی خودشون روش انجام دادن و کما و اینا...رو نشون دادن

ستاره شناسا تو محسبات قبلی خوشدون گفته بودن ک ایسون مدار زمین رو قطع میکنه

ولی الان وطبق محاسبات جدیدشون گفتن ک ایسون از ی مقدار پایین تر از مدار زمین عبور خواهد کر و مدارو قطع نمیکنه!

بنابریان اون بارش چشمگیری ک باید رو نخواهیم داشت:|

ی احتمالی ک میدن اینک ما تا پایان سال 2014 بارش های شهابی خیلی کوچیکی داشته باشیم!

این ذرات فوق العاده کوچیک هستن

http://i.space.com/images/i/000/029/505/original/comet-ison-gemini-observatory.jpg?1369937827

ب آیسون لقب دنباله دار قرن رو داده بودن!

حالا با تموم این احتمالاتی ک داده میشه مثلا منفجر بشه یا مواد خودشو تا اونموقع از دست بده و اینااا

باید صبر کنیم تا ببینیم ایا ایسون دنباله دار قرن خواهد شد یا اینک تنها دنباله داربچه ای را میبینیم؟!!

-درحین سمینار هم عموم حاضر در جلسه سوالات خودشون رو میپرسیدن و پاسخ میگرفتن


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:سه شنبه 29 مرداد1392 ساعت:16:7

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/123--poster-kow-Res.jpghttp://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/IsfClub_123.jpg


http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/2013-08-19%2019.18.36.jpg

سمینار اول درمورد یک سالگی کنجکاوی بود!

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/%D8%B3%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9%20%D8%B3%D8%A7%D9%84%DA%AF%DB%8C%20%DA%A9%D9%86%D8%AC%DA%A9%D8%A7%D9%88%DB%8C-%D8%A2%D9%82%D8%A7%DB%8C%20%D8%AF%D9%87%D9%82%D8%A7%D9%86.jpg

اینم اقای دهقان-مسئول انجمن نجوم آسمان زنده رود زرین شهر

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/%D9%85%DB%8C%D8%B2%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A2%DB%8C%D8%B3%D9%88%D9%86-%D8%A2%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%20%D9%85%D9%86%D8%AC%D9%85%DB%8C%20%D9%81%D8%B1%D9%82%D8%A7%D9%86%DB%8C%20%D8%B1%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C.jpg

سمینار بعدی:میزگرد آقایان سیدرضا منجمی(مدیر اسبق مرکز ادیب) و دانیال فرقانی بود

بهمراه اقای رضایی

که درابتدا توضیحاتی درمورد ابراورت و دنباله دارها داده شد.بعد از اونم از آیسون گفتنو در اخرم اینکه ممکنه بپوکه-نیاد!:|

بخش بعدی هم ک گل سر سبببد:باشگاه در وقت اضافه مجری هم خانوم بهی

این خودم هستم ک دارم خبرا رو میخونم:


5تا خبر بود با اینک متنشون موجوده ولی ب تیترشون بسنده میکنم

1.کشف گورستان دنباله دارها

2.مرگ غم انکیز پادشاه شکارچیان سیارات

3.راز40ساله ی جریان ماژلانی برملاشد

4.تلسکوپفضایی هابل قمرجدیدی برای نپتون می یابد

5.ربات سخنگوهمدم فضانوردژاپنی درفضا

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/%D8%A2%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86%20%D8%B4%D8%A8%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%A7%DB%8C%D9%86%20%D9%85%D8%A7%D9%87-%D8%A2%D9%82%D8%A7%DB%8C%20%D9%85%D9%82%D8%AA%D8%AF%D8%B1%DB%8C.jpghttp://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/%DA%A9%D9%84%DB%8C%DA%A9%20%D8%A8%D8%B1%20%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%82%D8%A7%DB%8C%20%D8%B4%D8%A7%D9%87%DB%8C.jpg

قسمت بعدی هم اسمان شب دراین ماه آقای مقتدری:ک گفتن دلتونو خوش نکنید کلا آسمون بخواب رفته!ابرنواخترواینا(ک نوشتم قبلا) ،بین حوت و دلو نپتون ب مقابله خواهد رفت-14شهریور ساعت 16:6 ماه نو

وبعد از اونم بخش کلیک بر آسمان ک توسط آقای شاهی اجرا شد

در آخر هم بخش اهلای جوایز

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/123%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7/%D8%A7%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%AC%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%B21.jpg

بعدشم مراسم معنوی وپرفییض بستنی خووراااان


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:سه شنبه 29 مرداد1392 ساعت:15:11

 

انالله واناالیه الراجعون

خوش آمدییی!خوووش آمدییی!

ب دنیای مرده ها خووش آمدییییی

پن استارررززم دیدییییم !ابرنواخختررری ک آرزوشو داشتیمم دیدییییم

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/479827_427929680626622_523850883_n.jpg

(دنباله دارپن استارز -کوه صفه اصفهان)

ایی خدااا !

ببین چقد ب بنده ات ک اینجانب باشم عززتو آبروو دادییی

یا....

یاشایدم میخواستی ببینی آرزوو بعدییم چیهه؟هااان؟

واااااای ابرررنوااخخخخرررر!

 

 

ذووقم زیاده دیگ حالشو ندارم بنویسسم

اینم خبرش بنقل از یونیورس:

اگر به دنبال دیدن سوژه‌ی جدیدی در آسمان شب هستید فرصت را از دست ندهید همین امشب با دوربین دوچشمی یا تلسکوپتان به سراغش بروید!

 اما این جرم جدید چیست و کجا آسمان باید به دنبال آن بگردیم!

به نقل از universetoday روز گذشته منجم آماتور ژاپنی کوییچی ایتاگاکی نواختری (ستاره‌ی جدید) در صورت فلکی دلفین کشف کرد، تعجب نکنید درست خوانید یک منجم آماتور! او با تلسکوپ بازتابی ۷ اینچی (۱۸ میلی‌متری‌)و دوربین سی‌سی‌دی آن را شکار کرد. چند ساعت بعد این جرم جدید که از قدر ۶/۸ می‌درخشید و در مرز دیده شدن با چشم غیرمسلح قرار داشت به طور رسمی تایید شد. تا روز قبل از کشف هیچ ستاره‌ی درخشانی کم‌نور تر از قدر ۱۳ در این ناحیه دیده نشده بود. دانستن این‌که این نوختر چه قدر درخشان خواهد شد بسیار سخت است ولی رصدگر معروف ستاره‌های متغییر، پاتریک شمیر آلمانی دیشب قدر این نواختر را ۶ تخمین زده است. این نواختر نه فقط با دوچشمی بلکه با چشم غیرمسلح در آسمان تاریک هم دیده می‌شود. از آنجایی‌که این ابرنواختر یک روز پس از انفجارش کشف شده است ممکن است درخشان‌تر هم بشود.

(ماباقدر ۴ پریشب رصدش کردیم)

th_gif_1531x1459_2db958_zps3f68f105

این نواختر را به راحتی می‌توانید در آسمان بیابید چراکه درست کنار صورت‌واره‌ی مثلث تابستاتی که اکنون در اوایل شب‌ در سرسو چشم‌نوزای می‌کند قرار دارد.

(عکسو سیو کنید تا بزرگتر و بهتر ببینیدش)

آدرس سر راست است: بالای سر، کنار صورت‌واره‌ی مثلث تابستانی، در مرز صورت فلکی دلفین به سمت تیر، جرم درخشانی که از  قدر ۶/۸ می‌درخشد همان نواختر جدید است. البته با نقشه‌های ارائه شده در بالا و پایین آن‌را راحت‌تر می‌یابید.

 The new possible nova is located in Delphinus alongside the familiar Summer Triangle outlined by Deneb, Vega and Altair. This may shows the sky looking high in the south for mid-northern latitudes around 10 p.m. local time in mid-August. The new object is ideally placed for viewing. Stellarium

 عکس زیر هم داره آدرس و نشونه میده ک چجوری نسبت ب دلفین پیداش کنید!

This map shows Delphinus and Sagitta, both of which are near the bright star Altair at the bottom of the Summer Triangle. You can star hop from the Delphinus

Closer view yet showing a circle with a field of view of about 2 degrees. Stellarium

Closer view yet of the apparent nova showing a circle with a field of view of

about 2 degrees. Stellarium


این عکسم در گوگل + دیدم

4 روز پیش گرفتنش


http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/Nova_delphinus_comparison_h1600.jpg

اکتیو نوشت:

جلسه گروه رصدی خانوم ها-یک شنبه 27 ام

بچه ها داشتن رصد میکردن واسه همین عکسا تاریکه

تلسکوپ روی ماه تنظیم بود

نورش روی دستمه

خیره کننده بود

(هلال 10 روزه)

نواخترم دیدیم:D

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/2013-08-18%2022.07.36.jpg

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/2013-08-18%2022.22.57.jpg

http://goly-sky.persiangig.com/%D9%88%D8%A8%20%D9%86%D8%A7%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%DB%8C2/2013-08-18%2022.07.25.jpg
ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:سه شنبه 29 مرداد1392 ساعت:9:30

وقتی وارد اتاقم میشین!علاوه بر پوسترهای نجومی و تابلوهای نقاشی ی قسمت دیوار ک تقریبا متفاوته با قسمتهای دیگ توجه آدمو بخودش جلب میکنه!

ی سری برگه اچار ب رنگهای مختلف ک کج و معوج بدیوار چسبیده شدن!شبیه تابلو اعلانات مدرسه ها میمونه ک همه چی روشون نوشته و کشیده شده!

نمیدونم فلسفه اش چیه ولی هر بچه ای ک میاد خونه ما شاید بخاطر نقاشی هایی ک بدیواره و رنگایی ک میبینه هوس میکنه واسه خاله گلیش نقاشی بکشه منم چون خیلی بچه ها رو دوست دارم و دلم میخواد حس کنن لطف بزرگی بمن کردن و هدیه قشنگی بمن دادن همون موقع نقاشیاشونو میچسبونم بدیوار!

جوری ک اگه ی بار یادم بره نقاشی یکی شونو بچسبونم خودشون پیشنهاد میکنن ک بچسبونمشون کنار بقیه!

جالب ترین سوپرایزمم این بود ک ی بچه شر و شیطون اومده بود خونمون منم دیگ خسته شده بودم داشتم کتاب میخوندم یهو دیدم بچه کوچولو درو باز کرد شیطنت آمیز نیگام کرد منم ک داشتم بی تفاوت نیگاش میکردم یهویی دیدم ی موشک ویییییژژژژوو اومد تو اتاقم!

نوشته بود تقدیم ب سارای عزیزم(کوچولو نمیدونست باید بنویسه گلناز)

 

امروز داشتم همین بخش اعلاناتمو نیگا میکردم و تاریخایی ک روشون نوشتمو میخوندم!یهویی یادم افتاد برم سایت اهدای عضو ک ۱ ماه پیش درش ثبت نام کرده بودم.

داشتم وارد قسمت کاربریم میشدمو ب این فکر میکردم ک آیا واقعا چیزی بزرگتر از مرگ وجود داره ک آدما بخوان ازش فرار کنن؟!این همه تلاش واسه  زندگی کردن و سپری کردن روزها!هر صبحی ک چشمامونو باز میکنیم ی نفس راحت میکشییم ک اووه خدایا متشکرم من هنوز زندم میتونم غرغرای نادر مامانمو دوباره بشنوم میتونم ب شیطونی های داداشم بخندم میتونم ب نصیحتای پدرمو دوباره گوش بدم میتونم خنده های دوستامو ببینم ... و کلییی دلخوشی های دیگ...

بعد یهویی کلمه مرگ مغزی ک شاید بارها شنیده و خونده باشمش کمرمو لرزوند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و اخبار،به سایت معاونت درمان بخش پیونداعضا-گزارشات مرگ مغزی مراجعه نمایید

بیشتر از همیشه از مرگ ترسیدمو خودمو بهش نزدیک حس کردم!

هیچوقت  حتی توی سخترین لحظاتمم دلم نمیخواسته ازون موضوع یا مسئله فرار کنم!بدتر:تا وقتی ک درموردش حرف نمیزدم( حتی اگ حل نمیشد) هرلحظه از دست خودم عصبی تر میشدم

ولی ایندفه فرق میکردم!فرار کردم...واقعا فرار کردم!رفتم سایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اصفهان

همیشه بچه ها و برنامه هایی ک واسشون میزاشتن واسم جالب بوده!اعتراف میکنم  یکی از بهترین لحظاتمو تو جشن بادبادکهای اصفهان میونه بچه ها تجربه کردم

 

ولی بازم خشکم زد!بازم فرار بی فایده بود!همه جا میومد جلوی چشمم!هی داشت بهم دهن کجی میکرد ک چییی فکک کردیی دخدددرر؟منو میخوای دوور بزنیی؟!!

زندگی مجدد هدیه حسام الدین به چندین انسان

 

خبرش مال امروز بود!شب قدر تصادف کرده و بعد مرگ مغزی و اهدا عضو

http://www.kanoonnews.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=153&Id=220872

 

 

...

 

پدر جای دخدرو گرفت! ۲۱ مرداد رفتن بهبهان واسه بارش شهابی برساووشی!

بابا اولین عکسای نجومیشو گرفت!

 welcome baba

 

 

 

سوالی نوشت:

 

 

 

 

مگه ما چند بار به دنیا می‌آییم، مگه چند بار از دنیا می‌ریم؟

می‌گن درست در لحظه مرگ 21 گرم از وزن کسی که داره می‌میره، کم می‌شه.

و مگه 21 گرم چقدر ظرفیت داره؟مگه چی از ما کم می‌شه؟

مگه چی می‌شه اگه ما 21 گرم از دست بدیم؟ با رفتن اون چی می‌شه؟ مگه چقدر ارزش داره؟

21 گرم وزن… یک سکه پنج سنتی وزن یک مرغ مگس خوار…یه تیکه شکلات

21 گرم چقدر وزن داره؟

این 21 گرم که از ما کم می‌شه وزن روح ماست.

واقعا 21 گرم چقدر وزن داره؟

وزن “بودن” و “هستی” ما چقدره؟

"فیلم 21 گرم"

 

 

 

مستاصل نوشت:

بطرز عجیبی دلم میخواد این پستو حذف کنم

فقط واسه ۲۱ گرم(؟؟؟؟!!!!!!!)

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:پنجشنبه 24 مرداد1392 ساعت:16:57

ی نصیحت دوستانه

وقتی داشتین واسه ترم تابستونه انتخاب واحد میکردین

توجه کنید ک این ۶ واحد شما ک شامل ۲تا درس ناقابله

تاریخ امتحاناتشون ۲۱ و ۲۲ مرداد نباشد

مچکرم

 

اضافه نوشت:

نظرتون چیه پست هایی هم با موضوع عکسای فانتزی نجومی بزارم؟

تصاویری تو مایه ها عکس بالا و...

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:پنجشنبه 17 مرداد1392 ساعت:22:59
خبر چاپ صفحه
 

 

خوب سخته من این خبرو توی وبلاگم نزارم دیگ...خودتون نیگا کنید آخه...

 

ژاپنی ها برای اولین بار ی روبات سخنگو ک 1 کیلوگرم وزن داره و 24 سانتیمتریه و اسمش کی روبو هست -به فضا ارسال کردن و قراره 5 روز دیگ به ایستگاه فضایی بین المللی برسه تا همدم فضانورد ژاپنی کوچی واکاتا باشه!

کوچی واکاتا 3ماه دیگ بفضا فرستاده خواهد شد.

اسم روبات هم ترکیب دو کلمه امید و روبات -در زیان ژاپنیه و سازنده اش اعلام کرده  ک این روبات بمحض دیدن آقای کوچی واکاتا میتونه چهره اون رو ب یاد بیاره!

از توانایی های کی روبو اینکه میتونه بایسته راه بره و یا حتی دست بده و خودش رو با بی وزنی تطابق بده

 

ی چیز جالب دیگه ای هم ک درمورد این ربات وجود داره اینکه ی قل هم روی زمین داره!اسمش میراتاس و هرمشکل الکترونیکی همزادش روی زمین رو در نظر میگیره!

گویا سخنرانی هم داشتن و اولین بار ک درمعرض دید خبرنگاران...بهتره بگیم خبرنگاران در معرض دید اون قرار گرفتن ی جمله اسسسمی رو ایراد کردن:

"این قدمی کوچک برای من و جهشی بزرگ برای روبات هاست."

 

گویا قراره نقش نیل آرمسترانگ برای نسل خودش رو ایفا کنه!

 http://www.novosti.rs/upload/images/2013//07/01n/Kirobo-3.jpg

اینم عکسای آقای کی روبو

 

 

 

 

از نظر ظاهری هم از یک شخصیت کارتونی بنام آستروبوی الگوبرداری شده

 

خبررر آمددد خبریی در رااه است

آیسون که یادتونه؟!همون دنباله داری ک لقب دنباله دار قرن رو از آن خودش کرده و قرار بود ماه ابان ب حضیض مداری خودش برسه ودرخششی برابر روشنی قرص کامل ماه رو داشته باشه

یادتون اومد دیگ؟

حالا بعد از اون همه ذوقی ک بعد از دیدن پن استارز داشتم و امیدی ک :

وااااااای گلللییی آیسون رو ندیدی!صب کن تا آیسون بیااااد  

 

* چنان چه یک پژوهشگر می گوید، به نظر نمی رسد دنباله دار آیسان با آمدنش، نمایشی که از آن انتظار
می رود را اجرا کند.  

تلسکوپ فضایی هابل این عکس را در ۸ می ۲۰۱۳از دنباله دار آیسان (C/2012 S1) گرفت. در آن هنگام این دنباله دار داشت با سرعتی نزدیک به ۴۸هزار مایل بر ساعت، فاصله ی میان مدارهای مشتری و بهرام را می پیمود

حالا ی ستاره شناس بنام ایگناسیو فرین از دانشگاه آنتیوکیا در بیانیه ای اعلام کرده ک:

«دنباله دار آیسان دارد رفتاری عجیب و شگفت آور از خود بروز می دهد. منحنی نوری آن یک "روند رکود" را نشان داده. روشنی‌اش ثابت مانده و هیچ نشانه ای از این که بخواهد افزایش بیابد دیده نمی شود. این رکود از حدود سیزدهم ژانویه ی ۲۰۱۳ آغاز شده: در ۱۳۲ روزی که از آن زمان گذشته و تا زمان آخرین رصدها، درخشش آن تغییری نکرده.»

 

 
 و جای دیگ صحبت هاشون سرگذشت دنباله دارC/2002 O4 Hönig
در سال ۲۰۰۳رو یادآوری کردن ک تا ۵۲ روز روشناییش ثابت مونده و بعد از هم پاشیده!
و با این جمله آب پاکی رو کامل رو دستمون ریختن تا خیالمون راحت شه:
 «آینده ی دنباله دار آیسان روشن به نظر نمی رسد.»
 
 
 
 گفتن شاید ب این دلیل باشه که آیسان دیگ ذرات یخی درونش رو از دست داده -ذراتی ک با نزدیکتر شدن دنباله دار به خورشید باید آب بشن و یک دم بلند و درخشان برایش بوجود بیارن!نظریه ی دیگرشون اینه ک دنباله دار آیسان با لایه ای از خاک سیلیسی پوشیده شده که بخار آب و گازهای دیگه ای ک ب روشنی دنباله دار می انجامه رو خفه میکنه و از بین میبره!
 
http://www.space.com/images/i/000/031/174/original/comet-ison-galaxies-hubble.jpg?1374781692
 
این تصویر همنهاده‌ی هابل در آوریل ۲۰۱۳ توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده و دنباله دار آیسان که به خورشیدنزدیک می‌شود را بر پس زمینه ای بظاهر بی پایان از کهکشان های پرشمار و چندستاره‌ی پیش زمینه نشان می‌دهد
 
 
 
 
البته خوب دنباله دارها هم دست کمی از آدما ندارن
تو اون لحظاتی ک ازشون انتظار دیگه ای میره رفتارمتفاوتی از خودشون نشون میدن!
آیسون هم شبیه آدماس یا بهتر بگم این ادمان ک شبیه آیسون ها هستن
 
 

 

 

سوالی نوشت:آیا چشم ما ب جمال آیسون روشن خواهد شد؟

 

امیدوارنوشت:قطعا ایسون های دیگ ای هم انتظار ملاقات با خورشید رو میکشن!دست کم امیدوارم

گویا گورستان دنباله دارها حیات خودش رو بدست آورده ایندفعه بنام:

«دنباله‌دارهای لازاروس»

http://parssky.com/view/5370.aspx

 

متعجب نوشت:دیدن تصاویر این ربات بمن حس خوبی میده!همینطور دیدن عکسای عمو نیل خدابیامرز خودمون:(

 

 خبری نوشت:ایرانسلی ها آسمان شب را با همراهتان بخوانید!ارسال کد ۵۵۰۵ به شماره ی ۸۴۹۴

 

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:دوشنبه 14 مرداد1392 ساعت:11:31
چاپ صفحه

همان‌طور که چند روز پیش اعلام شد، قرار بود فضاپیمای کاسینی رو به زمین از زحل عکس بگیرد و مردم هم در این روز که به «روزی که زمین لبخند می‌زند» مشهور شده است، رو به زحل در آسمان عکس بگیرند. امروز چند تصویر اولیه‌ای که فضاپیمای کاسینی از زمین و ماه گرفته است منتشر شد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

1- نقطه‌ی درخشان، زمین،‌ و نقطه‌ی کم‌نورتر(پایین-چپ) ماه است.

2- زمین را به صورت نقطه‌ای کوچک در نزدیکی حلقه‌های زحل بیابید.

 

 

تصویر ترکیبی رنگی زمین و ماه. این تصویر در فرمت raw از ترکیب سه تصویر در نور سرخ، آبی و سبز به دست آمده است. بعضی از پرتوهای درخشان در لبه‌ها از نور ستاره‌های پس‌زمینه و بعضی به علت نویز تصویر ایجاد شده‌اند.

تصویر ترکیبی رنگی زمین و ماه. این تصویر در فرمت raw از ترکیب سه تصویر در نور سرخ، آبی و سبز به دست آمده است. بعضی از پرتوهای درخشان در لبه‌ها از نور ستاره‌های پس‌زمینه و بعضی به علت نویز تصویر ایجاد شده‌اند.ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:دوشنبه 31 تیر1392 ساعت:21:20
 

 

منم هستم ...رفتم خبرگزاری مههر دیگ تموووم ششد...(روسری با گوشی فیلم میگیره:دی )

 

 

غرفه سلول خورشیدی و ماهواره ها

 

غرفه نقاشی

خیلی شیرین بوود این دخدددر...

 

غرفه گشتاور و اینا...

 

 

اریگامی نجومی

 

تابلو نقاشی بچه ها

 

این تئاتر فوووق العااده بببووود.

ی پدر ک ی کلاس نجوم واسه بچه سر به هواش گذاشته بود...

خیلی عالی بود خیییلیییییی

ی غرفه ساخت موشکم داشت ک ۴ نوع موشک آموزش میداد

منم این دوتا رو ساختم !چکاوک و شهاب

 

رصد در حیاط مسجد


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:شنبه 31 فروردین1392 ساعت:14:59
اومدم بنویسم اما حالا میبینم هنوز هم...

کلی اتفاق جورواجور ک خیلیاشونم خیلی بد بودن یا حداقل واسه من....

*سنگین ترینش شهرم بوشهر بود...هنوز هم وقتی اسمشو توی سایت مرکز لرزه نگاری مملکت میبینم وقتی عکسایی ک نوشته شده بوشهر تسلیتو میبینم فقط چند ثانیه بهش خیره میشم و بعدش انگار تموم جونمو کنده باشن ی حس فروریزش عمیق زیرپوستم حس میکنم.انگار ک این وجود میخواد منفجر بشه...

*6سالم بود ...میخواستن واسه پاسپورت ازم عکس بگیرن...لباس خوشگل تنم کردنو بابا بردم آتلیه یکی از دوستاش...نشوندم روی صندلی و گفت ازش عکس بگیر!

منم خوب بچه بودم بابامم اونموقع خودش آتلیه داشت، لج کردم ک نوووچ فقط بابام باید ازم عکس بگیره...

اونموقع بهترین عکاس دنیا رو بابام میدونستم ک همیشه بهترین عکسا رو ازم میگیره و جالبه هنوزم همون حس رو دارم

خلاصه بنای لج رو نهادم بجای لبخند ، لب مبارک رو تا اونجا ک میشد سهمی وار و دارای ماکسیمم کردیم و عکسی گرفته شد ب این شکل

درکمال تعجب بابا بلندم کردو با خوشحالی بردم بیرونو کلی بهم کیف دادو واسم ی بستنی خوشمزه خرید...ازون میوه ای پرتقاالیا ک زبون آدمو نارنجی میکنه...ک آدم همون موقع دلش میخواد بره تو آینه ب نارنجی بودنه دهانش نیگا کنه

وبعدش ک یادم نیست دقیقا چجوری بودو از چ حربه ای استفاده کرد دوباره بردم پیش همون دوست و شاگردشو گفت دوباره ازش عکس بگیر...و من چناااااان لبخخخند عمیقییی زددم ک هنووز هم وقتی عکسشو میبینم کلی میخندم ب اون وضعیت چشم تخمکی از بس ک این لپا زده بود توی چشم..ب این شکل

بابا اون ۲تاعکسو بهم چسبوندو زیر یکی نوشت قبل از خوردن بستنی و اون یکی بعد از خوردن بستنی!

و این شد قصه ی عکس پاسپورت ما و نقطه ضعف کودکانه ای ک هنوز هم بطرزعجیبی حفظش کردم

گذشتو گذذذذشششت

دوشنبه ای شد و گلناز توی باشگاه نجوم

(هفته ی گذشته)

پیامی اومد ب این شکل:

گلی جان دخترم...عکاسی ک عکس معروف(قبل از خوردن بستنی و بعد از خوردن بستنی )را از تو گرفت،خاک او را آرام گرفت-برای آرامش هنرمند بزرگ مرحوم علیرضا حسینی الفاتحه مع الصلوات

از طرف بابا و گروه کوهنوردی عقاب های برازجان

.

.

.

جوابی ندادم و هنوز هم جوابی ندارم

فقط میدونم اون عکس شیرین خاطره انگیز ازین ب بعد برای من تبدیل ب غمگین ترین عکس دنیا شده

!!!

آخرین صعود کوهنورد برازجانی / ایست قلبی در ارتفاع 2 هزار متری

 

*دیشب ۵۲ دقیقه ی بامداد اصفهان هم مورد عنایت خدا قرار گرفتو زمین لرزید...چند دقیقه بعد از زمین لرزه ۴.۱ ریشتری تو عمق ۸ کیلومتری زمین داشتم ب این فکر میکردم ک اگر خدای نکرده بم دیگه ای تفاق بیفته و خوااجو ...نسل آینده از چ بنا و منبع آرامش بخشی محروم خواهند شد...

حالا ی درگوشی دارم باهات خدا:میییگممم؟اونجایی ک شما هستی اینترنتم هسس؟سعی کن ی جورایی گیر بیاری و ی سر ب این سایته بزنی ب جایی بر نیمخوره ب جون خودت ینی همون ب خدا

http://irsc.ut.ac.ir/currentearthq.php?lang=fa

کلا حال کردی و میخوای ی بم دیگ بسازی فک کننننم!!!

آقای ناظمی ی پست گذاشتن درمورد کشف شبیه ترین زمین مانند ها

http://pourianazemi.com/1392/01/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D8%B4%D8%A8%DB%8C%D9%87-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF-%D9%87%D8%A7-%D8%AA%D8%A7-%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%86/

میگم میخوااای فعلا خودتو اونجا مشغوول کن...:|

 

 

غمیگن نوشت:

علی حسینی کوهنورد برازجانی بلافاصله پس از صعود موفقیت‌آمیز به قله دو هزار متری کاسکان در اثرسکته ی قلبی درگذشت

http://www.pgnews.ir/showpage.aspx?id=76702

 

مستاصل نوشت:

خدایامیخندی ک شونه هات میلرزه یا گریه میکنی؟

متعجب نوشت:

چرا دیشب زنان زلزله زده ی اصفهانی ک ب پارک ها ب اصطلاح پناه آورده بودن همه لباس عیدشونو پوشیده بودن؟!و چرا من دمپایی پام بود...؟!!

واقعا نمیتونم درکشون کنم دقیقا...

 

 اعتراف:

بنده از همین تریبون اعتراف میکنم بعد از زلزله بطور خودکار ب یخچال پناه بردم و دیگ مرغ رو گرم کردم...

 گناهه آدم از زندگیش لذت نبره و حیف بود میرفت زیرآوار ...

همانا خدا اسراف کنندگان را دوست ندارد

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:شنبه 31 فروردین1392 ساعت:14:33
چاپ صفحه
 

چ لذذتی دارم میبرم من از زندگییم...چ لحظای داررم مننن...چ چیزایی رو دارم میبینمو تجربه میکنم...

طولانی ترین خورشید گرفتگی قررن...شهاب سنگ خوردگان روسی...تو سال جنجالی ۲۰۱۲ هم زندگی کردم...گذر نادر زهره از جلو خورشیدم دیدم...الانم ی دنباله دار...پن استااار...من ب یکی از آرزوهای پررنگم رسیدم...تازه آیسووون؟واای اونو کجاای دلم بزااررم؟!!خدایاااا دیووونه وااار دوست دااررم

همیشه میگفتم  من ی دنباله دار ببینم بعدش دیگ هیچی ازت نمیخواام ..ولی الان...

دلم ی انفجار ستاره ای ی ابرنواختر باحالی چیزی میخوااد...خدایا اینم بپیچوون لدفااا


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:سه شنبه 22 اسفند1391 ساعت:23:37
چاپ صفحه
 
بیا اصلاً جمع کنیم بریم مریخ.

می‌گویند هر سال مریخ کمابیش دو برابر سال زمینی یعنی ۶۷۸ روز به‌درازا می‌کشد | یعنی می‌توانیم هر سال روزهای بیشتری کنارِ هم باشیم.

شب و روز کمی طولانی‌تر از کره زمین است |بنابراین می‌توانیم شب‌ها بیشتر بخوابیم... و روزها بیشتر با هم معاشرت کنیم.

سطح مریخ بافتی بازالتی دارد که نوعی سنگ آتش‌فشانی، مشابه شن‌های سواحل هاوایی است | بفرما | اصلاً چی بهتر از این؟

در جو مریخ ۹۵ درصد دی اکسید کربن، ۳٪ نیتروژن، ۱٫۶٪ آرگون و فقط مقدار ناچیز اکسیژن و آب وجود دارد | یعنی می‌توانیم صبح تا شب به هم تنفس مصنوعی بدهیم و کسی هم حقِ اعتراض ندارد.

بیشتر مناطق مریخ بسیار سرد است | یعنی می‌توانم به بهانه‌ی گرم کردنت دائم بغلت کنم .

به دلیل رقیق بودن هوای مریخ دمای هوا به سرعت تغییر می‌کند | مثلاً فقط لحظاتی پس از طلوع خورشید دما در سطح بیش از ۲۰ افزایش می‌یابد | چه هوایی بهتر از این برای توی مودی؟

در مریخ باد با سرعت زیاد می‌وزد | دائم می‌توانی برایم مریلین مونرو شوی.

دهانِ مریخ را هم مثلِ دهانِ من و تو زمینی‌ها سرویس کرد‌ه‌ اند | در ویکی پدیا نوشته: فرسوده بودن بیشتر دهانه‌های برخوردی سیاره مریخ نشان‌دهندهٔ پرکاری زیاد زمین‌شناختی در این سیاره‌است.

آن‌جا دو عدد ماه دارد | فوبوس و دِیموس | می‌گویند فوبوس سه بار در روز طلوع و غروب می‌کند | تو هم که عاشقِ غروبی | فوبوس برای تو و دِیموس برای من.
عصرها می‌توانیم بنشینیم روی کوه المپوس و غروب را نگاه کنیم.
بعد من به تو می‌گویم نگاه کن | همه‌ی این امپراطوری مالِ ماست | خاک و خشکی و یخ و دره‌های گود.
 
متن زیبا از کیومرث مرزبان

ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:سه شنبه 15 اسفند1391 ساعت:10:2

 

سال گذشته دنباله داری از قدر20 کشف شد که پس از انجام محاسبات مداری همه منجمان را شگف زده کرد.
این دنباله دار که C/2012 S1 ISON نام دارد در زمستان سال آینده به فاصله 1.8 میلیون کیلومتری خورشید خواهد رسید.

طبق پیش بینی و محاسبات انجام شده دم این دنباله دار درلحظه حضیض به بیش از 60 میلیون کیلومتر خواهد رسید. البته همه اینها درصورتی اتفاق خواهد افتاد که دنباله دار در اثر نزدیکی بیش از حد به خورشید درفضا منفجر نشود!
این دنباله دار در تاریخ 28/11/2013 در ساعت 8 شب به وقت ایران به نقطه حضیض رسیده واز قدر 13- می درخشد!
درآن زمان ارتفاع این دنباله دار 70- درجه می باشد و درایران قابل مشاهده نیست.اما می توان آخرین ساعات بعد از ظهر آن روز دنباله دار را بصورت جسم درخشانی از قدر 12- در کنارخورشید مشاهده نمود.همچنین در آنروز می توانید شاهد غروب 2 خورشید در افق غربی باشید!!

درحال حاظر دنباله دار آیسون از قدر 15+ می درخشد و تنها با استفاده از تلسکوپهای 20 اینچ به بالا قابل مشاهده است.
در زیر مسیر حرکت دنباله دار آیسون از کنار خورشید در نرم افزار Skymap مشاهده می نمایید که طبق محاسبات تا فاصله ظاهری کمتر از نیم درجه ای خورشید پیش خواهد رفت:


این تصویر با یک تلسکوپ 60 سانتی متری از دنباله دار آیسون گرفته شده است:


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:یکشنبه 8 بهمن1391 ساعت:23:29
هنوزم وقتی نرگس میبینم دست و پام میلرزه...پیاده باشم می ایستمو تماشاشون میکنم...سواره باشم برمیگردمو در حینی ک دارم سریع ازشون رد میشم عمیق تر نگاشون میکنم...

واسم یادآور بچگیه...تو مسیر مهدکودک ...همون آقایی ک تو گاریش همیشه نرگس داشتو همیشه مامانم واسم میخرید...صبح ها ک از خواب بیدار میشدم اتاقم عجججب بویی داشت...

میدونی؟!دلم- دلم ی دسته نرگس تو یه گلدون بلور کنار تختخوابم میخواد...ک صبا ی اشعه خورشید بیوفته روشو ۰هزاران رنگ پاشیده بشه به دیوارو فرش...

دلم انار دون شده ی قرررمزز تو ی ظرف سفالی آبی میخواد...

دلم میخواد ی عالمه بهارنارنجو بگیرم کف دستمو با تمام وجووود نفس بکششم...

دلم میخواد تمومه ستاره های عالمو بچینم بزارشمون روی زمین...من نمیخوام اونا ستاره باشن...میخوام برگردن...ایندفه همش پیش خودم...

 اضاه نوشت ۲۳ /۱۰:

 نه تو می مانی و نه اندوه
و نه هیچیک از مردم این آبادی...
به حباب نگران لب یک رود قسم،
... و به کوتاهی آن لحظه شادی که گذشت،
غصه هم می گذرد،
آنچنانی که فقط خاطره ای خواهد ماند...
لحظه ها عریانند.
به تن لحظه خود، جامه اندوه مپوشان هرگز.


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:جمعه 15 دی1391 ساعت:23:33سال 2012 بدون هیچ رویداد مخرب آسمانی یا هرگونه نشانه‌ای از پایان جهان به انتها رسید و دستاوردهای زیادی را به جهان معرفی کرد.
...
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این گزارش نیز به معرفی برخی رویدادهای علمی پرداخته که سال 2013 را شکل خواهد داد.

«تغییرات آب‌وهوایی»

- ذوب شدن یخ قطبی منجر به آب‌وهوای عجیب‌تر خواهد شد.

ذوب شدن یخ‌ها و نه فقط گرمتر شدن آنها با نزدیک شدن به نشستی برای ارزیابی تغییرات آب‌وهوایی یکی از بزرگترین مسائل هواشناسی در سال 2013 خواهد بود.

«بهداشت»

- کارآزمایی انقلابی سلول بنیادی انسانی

سال 2013 شاهد اولین دریافت‌کننده سلول‌های بنیادی شبه جنینی خواهد بود، سلول‌های بالغی که به حالت اولیه برگردانده شده و می‌توانند به هر بافتی در بدن تبدیل شوند.

«فناوری»

- بازی‌های ویدیویی نسل آینده

دور آینده کنسول‌های بازی، نویددهنده ورود تجربه بازی‌های ویدیویی همه‌جانبه‌تر با وضوح بسیار بالا و فعالیت چند نمایشگری است.

«مگاپروژه‌های محاسباتی»

- محاسبات عالی برای جوایز میلیاردی

شش مگا پروژه از یک شبیه‌سازی مغز ابررایانه‌ای تا یک بازی SimCity واقعی در مقیاس جهانی برای دو جایزه بزرگ هر یک به ارزش یک میلیارد دلار رقابت خواهند کرد.

در سال 2010، کمیسیون اروپا مسابقه‌ای را برای طرح‌های محاسباتی خیالی در مقایسه با سفر به ماه یا نقشه‌برداری از ژنوم انسان ترتیب داد. چنین پروژه‌های فوق بلندپروازانه‌ای می‌تواند شیوه تفکر انسان در مورد جهان را تغییر داده و همچنین در حالت ایده‌آل برخی از مشکلات را نیز حل کند.

از 21 طرح ورودی، شش پروژه برای توسعه بیشتر انتخاب شدند. این پروژه‌ها شامل پروژه شبیه‌سازی مغز انسان با استفاده از یک ابررایانه و طرح ساخت نسل جدید از دستگاه‌های الکترونیکی با گرافن بجای سیلیکون بوده‌اند.

برندگان در اواخر ماه ژانویه اعلام شده و جایزه آنها طی 10 سال به آنها تحویل داده خواهد شد.

«کیهان‌شناسی»

- نقشه‌های جدید برای مهار تورم کیهانی

نتایج بدست آمده از ماهواره پلانک، درک انسان را از نیروی هدایتگر مسبب گسترش بسیار سریع جهان اولیه افزایش خواهد داد.

«ستاره‌شناسی»

- ابردنباله‌داری که از ماه درخشان‌تر خواهد بود

یک ابر گازی به سیاه‌چاله مرکز کهکشان راه شیری برخورد کرده و یک ابردنباله‌دار که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده بوده، از جمله آتش‌بازی‌های کیهانی سال 2013 خواهد بود.

«کاوش مریخ»

- کاوشگر کنجکاوی به معدن رسوبات مریخ خواهد رسید

در حدود ماه سپتامبر، کاوشگر کنجکاوی به دامنه کوهستانی خواهد رسید که بهترین فرصت را برای شناسایی نشانه‌های سکونت در سیاره مریخ ارائه خواهد کرد.

«بهداشت روانی»

- تعداد افراد با بیماری روانی افزایش خواهد یافت

نسخه‌های دارویی برای بیماری‌های روانی در سال 2013 افزایش خواهد داشت. اما نباید زندگی مدرن را عامل آن دانست بلکه همه چیز تقصیر یک تجدیدنظر در تشخیص‌های روانپزشکی خواهد بود.

در ماه مه، انجمن روانپزشکی آمریکا، آخرین نسخه از کتابچه راهنمای تشخیصی خود موسوم به DSM-5 را منتشر خواهد کرد. تغییرات انجام شده در متن مصوب ماه دسامبر به این معنی است که به عنوان مثال، افراد عزادار در پی یک سوگ به زودی در گروه‌های مبتلا به افسردگی قرار گرفته و سندرم اسپرگر در طیف اختلال اوتیسم تشخیص داده خواهد شد.

«تکامل انسان»

- جستجو برای منشا انسان در آسیا

آفریقا جایی است که بشریت از آن آغاز شده و انسان اولین گام‌هایش را در آنجا برداشته است اما برای آنهایی که به جدیدترین یافته‌ها درمورد منشا انسان علاقمند هستند، اکنون باید آسیا را نیز مدنظر قرار دهند.

«رابط‌های رایانه‌ای»

- با ماوس رایانه خداحافظی کنید

دستگاه کنترل حرکت سه بعدی «Leap» که در سال 2013 برپا خواهد شد، به فرد اجازه می‌دهد تا رایانه را بدون نیاز به لمس و تنها با تکان دادن دست کنترل کند.

این دستگاه که توسط شرکت Leap Motion ساخته شده، به اندازه یک تلفن هوشمند بوده و مانند یک نسخه کوچکتر و دقیقتر حسگر حرکتی کینکت عمل می‌کند. همچنین قیمت این دستگاه بسیار ارزانتر و در حدود 70 دلار است که با اتصال به پورت یو‌اس‌بی رایانه می‌تواند یک فضای تعاملی سه بعدی را در برابر نمایشگر رایانه ایجاد کرده و کوچکترین حرکت انگشت را احساس کند.
See More

ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:سه شنبه 12 دی1391 ساعت:23:17

فعلا این ی تک عکس از این رصدمون باشههه تا بعد بقیشو بگم....


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:یکشنبه 10 دی1391 ساعت:23:34

  

دکتر : نمی‌تونم، نمی‌تونم باهاش حرف بزنم. این دیگه خیلی بی انصافیه...

دختر: شما باید امیدوار باشید... خدا بزرگه...

دکتر : خدا؟ آره خدا خیلی بزرگه... خودمون ساختیمش که هر وقت توی دردسر افتادیم یکی از راه برسه و بگه خدا بزرگه؛ اما اشکالش اینه که زیادی بزرگه!

دختر: شما حالتون خوب نیست!

دکتر : چطوره یه سرُم بهم وصل کنی یا اینکه بشینی برام شعر بخونی یا یه طرح از صورتم بکشی و بچسبونی به دیوار؟‌ هان؟ چه آدمای خوبی! خدا هم که هست، پس دیگه مشکلی نیست!

دختر: غذاتون داره سرد میشه استاد!

دکتر : آخه تو از زندگی چی می‌دونی؟ من با همین دستام، با همین دستای خودم خیلی‌ها رو از مرگ حتمی نجات دادم ولی هیچوقت ندیدم سر و کله خدا اونطرفا پیداش بشه. اونایی هم که زیر دستام مردن آدمایی مثل تو انداختن گردن خدا! خدا خواسته، خدا ارحم الراحمینه... خدا چرا به من کمک نمی‌کنه؟ حالا که این بچه به کمک احتیاج داره چرا از این دستا کاری برنمیاد؟

دختر: ببخشید استاد، من فکر می‌کنم این آقا سامان نیست که به کمک احتیاج داره، شمایید که به کمک احتیاج دارید...

دکتر عالم و دختر هر دو گریه می‌کنند...

پ نوشت:

من خوب نمیتونم حرف بزنم

قشنگم نمیتونم بنویسم

فقط خودم میدونمو خودم

ولی...

ی متن هایی - ی جمله هایی- ی شعرایی

عحیییب ب دلم میشینه

تاجایی ک حس میکنم:

گ ل ن ا ز بودن رو

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:یکشنبه 10 دی1391 ساعت:23:3
«کریس هدفیلد»، کیهان‌نورد کانادایی همزمان با جشن کریسمس و فرا رسیدن سال جدید میلادی، نخستین آهنگ فضایی را نوشته و در ایستگاه فضایی بین‌المللی اجرا کرد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آهنگ جواهری در شب (Jewel in the Night)‌ مضمونی مرتبط با سال نو میلادی داشته و در شب کریسمس توسط «هدفیلد» به ساکنان زمین هدیه داده شده است.

وی در این مأموریت 147 روزه یک گیتار با خود به همراه برده که برای اجرای آهنگ «جواهری در شب» از آن استفاده کرده است.

«کریس هدفیلد» روز جمعه 21 دسامبر (اول دی) به همراه «رومان روماننکو» «تام مارشبرن» به سه فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)‌ ملحق شدند.

134-43.jpg

این کیهان‌نورد 53 ساله در سومین سفر به ایستگاه فضایی بین المللی، سال آینده میلادی و همزمان با آغاز مأموریت اکتشافی 35 بعنوان نخستین فضانورد کانادایی، فرماندهی ISS را برعهده خواهد گرفت.

So bright, Jewel in the night.
There in my window below.
So bright, dark as the night.
With all of our cities aglow.

It’s long been our way
To honor this day
And offer good will to man.

And know, where eever we go,
It’s come round to Christmas again.

So far, shines every star.
They’re without limit to see.
So grand, far away land
Beckoning, calling to thee

And let it be shown
Where ever we go
In all of the wonders above,

With all that we bring
There’s no finer thing
Than this message, this province of love.

A love for the families
That gather below.
Love for the stranger
That you’ll never know.

For those who aren’t with you
Who wander above.

So bright, jewel in the night.
There lies the cradle we knew.
Home of all that we love
And all of our memories, too.

It shall be our way
To wander away
And take with us all that we know.
And never cease this message of peace
From Bethlehem so long ago.

It shall be our way, to wander away,
And take with us all that we know.
And never cease, this message of peace,
From Bethlehem so long ago

متعجب نوشت:با این ک فیلترینگ مسئله جدیدی نیسست ولی آخه چرا همه لینک های دانلود این ترانه فیلترهههه؟!!


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:یکشنبه 10 دی1391 ساعت:22:34

 

جسکو فرایر فون پوتکامر» از مهندسان ناسا و یکی از اعضای اصلی مأموریت آپولو برای انتقال نخستین انسان به ماه، در سن 79 سالگی درگذشت.

%133 2

 

به گزارش «سراج24»، «فون پوتکامر» پس از اخذ مدرک مهندسی مکانیک از کالج فناوری آخن آلمان، در سال 1962 میلادی به ناسا پیوسته و همزمان به تیم طراحی موشک به سرپرستی دکتر «ورنر فون بروان» دعوت شد.

فعالیت این تیم در مرکز پرواز فضایی مارشال سرانجام به طراحی و توسعه موشک Saturn V‌ منجر شد که برای انتقال فضاپیمای آپولو 11 و نخستین انسان به ماه مورد استفاده قرار گرفت.

«فون پوتکامر» پس از 12 سال حضور در مرکز مارشال، در سال 1974 میلادی به مرکز فرماندهی ناسا در واشنگتن رفت و با تیم طراحی ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)‌ همکاری کرد و در طول فعالیت علمی خود، جوایز متعددی از جمله جایزه افتخار ناسا (NASA Honor Award‌) را دریافت کرد.

مجموعه کتاب هایی در خصوص سفرهای فضایی و حضور بعنوان مشاور فنی در مجموعه علمی - تخیلی پیشتازان فضا (Star Trek) از دیگر فعالیت های «پوتکامر» محسوب می شود.

«فون پوتکامر» روز 27 دسامبر (هفتم دی) در اثر بیماری در سن 79 سالگی درگذشت.

 

پ نوشت:سال ۲۰۱۲ سال مرگ و میر فضایی های مورد علاقمون بود...

نیل آرسمترانگ

پاتریک مور

والنتی...

امسالو دیگ خدا بخیر بگذرونه...نکنه منم قراره بمیررررممم؟!!!


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:یکشنبه 10 دی1391 ساعت:22:27

نشست در روز 5 شنبه هفتم دی ماه از ساعت16با سخنرانی جناب آقای مزروعی مدیر مرکز آموزش نجوم ادیب و خوش آمدگویی به حضار  آغاز شد.این برنامه با همت مرکز آموزش نجوم ادیب -ماهنامه آسمان شب و سازمان فضایی ایران در سالن همایش های شهر علم شهرداری اصفهان برگزار  گردید.

در ادامه آقای دکتر مهرداد بزاز زاده مدیر گروه هوافضای دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان به پاسخگویی به سوالات شرکت کنندگان پرداخته و در خصوص وضعیت علوم فضایی سخنرانی نمودند.

دکتری هوافضا گرایش پیشرانش داشتن ک یهویی اسم دانشکده هوافضا مسکو هم اومد وسط

http://isna.ir/fa/news/91100804890/%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%84%D9%85-%D9%86%D8%AC%D9%88%D9%85-%D9%88-%D9%87%D9%88%D8%A7-%D9%81%D8%B6%D8%A7-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%82%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D8%B4%D8%AF-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87

از بخش های دیگر این برنامه سخنرانی جناب آقای کریم پور

http://isna.ir/fa/news/91100804879/%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87

سردبیر ماهنامه آسمان شب و میزگرد خبری آقای شاهی و سرکار خانم نوربخشیان و همچنین پخش کلیپ های مختلف  بود.

در این نشست بررسی و تحلیل رویداد های فضایی سال2012توسط جناب آقای سیروس برزو سردبیر مرزهای بیکران فضا و جناب آقای شهرام یزدان پناه به میز گرد گذاشته شد.

 

خلاصه اونایی ک نیومدن یا نتونستن بیان از دستشون رفففففت!

چون این بخش برنامه فوووووق العاده بوووود

این برنامه نظر به توجه شرکت کنندگان که ماها باشیم تا ساعت 20 ادامه داشت.

بچه ها :ماها

ماها :بچه ها

آخرشم یه مسابقه ترتیب دادن و اون آقا پسری  که ردیف دوم از بالاست همردیف خودم

(بازم بچه ها خودم!خودم بچه ها)

سمت راست که راه راه پوشیده سرشم پائینه اول شدددد...

باشگاه فضا تا قبل از عید هر دوماه یک بار برگزار میشه و بعد از اون بصورت ماهانه

برای باشگاه فضا بعدی هم شهرهای شیراز و مشهد و کرج تا بحال اعلام امادگی کردن.

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:یکشنبه 10 دی1391 ساعت:21:57

اصفهان میزبان دومین نشست باشگاه فضایی ایران
دومین نشست باشگاه فضایی ایران در تاریخ پنجشنبه 7 دی ماه 1391 به میزبانی شهر اصفهان برگزار می‌شود. این نشست با همت ماهنامه آسمان شب و به میزبانی مرکز آموزش نجوم ادیب و حمایت سازمان فضایی ایران در سالن همایش‌های شهر علم شهرداری اصفهان اجرا می‌شود و طی آن با دعوت از کارشناسان و صاحبنظران پیرامون موضوعات علمی مرتبط با دانش و فناوری فضایی بحث و گفتگو خواهد شد.
سیروس برزو پژوهشگر و روزنامه‌نگار فضایی میهمان ویژه دومین نشست باشگاه فضایی ایران است و به بررسی و تحلیل رویدادهای فضایی سال 2012 خواهد پرداخت.
دیگر مهمان این نشست، دکتر مهرداد بزاززاده مدیر گروه هوافضای دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان است که پیرامون علوم فضایی در دانشگاه‌ها به ایراد سخنرانی می‌پردازد.
در طی دومین نشست باشگاه فضایی، حمیدرضا کریم‌پور سردبیر ماهنامه آسمان شب و سرپرست باشگاه فضایی ایران، طی گفتگویی به معرفی باشگاه و فعالیت آن خواهد پرداخت. 
همچنین نماینده انجمن مشورتی نسل فضا طی یک ارتباط زنده ویدئوکنفرانس سخنرانی خواهد کرد.
پرسش و پاسخ و اجرای مسابقه و اهدای جوایز نیز از سایر بخش‌های پیش‌بینی شده در دومین نشست باشگاه فضایی ایران است.
سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان، انجمن مشورتی نسل فضا، ماهنامه نجوم، موسسه آسمان پارس، مرکز نجوم آوااستار، آکادمی اینترنتی eLearnEver، و شرکت هیربد مشاور آرین دومین نشست باشگاه فضایی ایران را حمایت می‌کنند.
حضور در این باشگاه برای عموم آزاد و رایگان است.
زمان: پنجشنبه 7 دی ماه 1391 ساعت 16 الی 18
مکان: اصفهان، خیابان سعادت آباد، جنب ورزشگاه امین، سالن همایش‌های شهر علم
جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت: www.iir.ir مراجعه کنید.
  


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 6 دی1391 ساعت:14:23

تنها ۴ روز به فرضیه پایان جهان در ۲۱ دسامبر باقیست و عده‌ای از مردم جهان در حال پیدا کردن پناهگاه برای خود در روز موعود هستن! ران هوبارد یک مهندس ساختمان در کالیفرنیا، پناهگاه فلزی استوانه‌ای شکلی ساخته که در داخل اون همه امکانات رفاهی برای انفجار عظیم روز جمعه تدارک دیده شده است.
البته دوستان یادتون نره که شب جمعه برای شِفای مهندس هوبارد و هم کیشانَش دعا کنید،ینی دقیقا یک روز قبل از انفجار عظیم.

 

 

متفكرانه نوشت:الان ميفهمم وقتي تو باشگاه نجوم سخنران ميگفت اين شايعه بخاطر پيشرفت وضعيت اقتصادي امريكا بوده يني چييي....خو اينا سوده ديگههههه

وضعیت آب و هوا از ی سایت فوووق العاده معععتبببررررررر

ودر آخر:روشنایی ام ارزوووسسست

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 29 آذر1391 ساعت:11:21
 
اگر که بیهوده زیباست شب

برای چه زیباست شب

برای که زیباست؟

... شب رود

رود بی انحنای ستارگان

که سردمی گذرد

و سوگواران دراز گیسو

بر دو جانب رود

یادآور کدام خاطره را

با قصیده ی نفس گیر غوکان

تعزیتی می کنند

به هنگامی که هر سپیده

به صدای هر آواز دوازده گلوله

سوراخ

میشود؟

اگر که بیهوده زیباست شب

برای که زیباست شب

برای چه زیباست؟...

احمد شاملو
 
گيج و وييج نوشت:
اي كاش ميشد ب مسائل ساده نگاه كرد...
ساده گرفت...
اي كاش ميشد ب عادات انساني ريز نگاه نكرد...
آدم گيج ميشههه و ميره تو فكككر تا جايي ك يادش ميره كرايه سرويس دانشگاش چقد بوده..
راستي:
قدیمی‌ترین مجری برنامه‌های نجومی تلویزیونم چندوقت پيش درگذشت
مينويسم
بزودي

ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 29 آذر1391 ساعت:11:0
به یک اسم جهت نامگذاری سیارک نیازمندیم!

ناسا در نظر دارد تا سال 2020 کاوشگری موسوم به OSIRIS-RExرا با هدف بررسی یکی از سیارک‌های نزدیک زمین و بازگردادن نمونه ...
سنگ و خاک آن به فضا پرتاب کند. این سیارک دارای ترکیبات کربنی خاصی است و دانشمندان در نظر دارند با آزمایش نمونه‌های رسیده از آن پاسخی برای پرسش‌های خود در زمینه شکل‌گیری منظومه شمسی و گذشته حیات در آن بیابند.
این سیارک را هم اکنون با نام 1999 RQ36 می‌شناسیم و مدیران پروژه در نظر دارند با کمک نوجوانان زیر 18 سال نامی مناسب برای این سیارک پیدا کنند. به همین خاطر از همگی نوجوانان علاقمند دعوت کرده‌اند تا نام پیشنهادی خود را ارائه کنند تا در نهایت از میان این پیشنهادات، یکی را برای نامگذاری سیارک گفته شده، انتخاب کنند. البته فرصت بسیار محدود است و تنها تا 31 دسامبر 2012 (11 دی 1391) امکان ارسال پیشنهادات وجود دارد.
حالا اگر نام پیشنهادی شما بر روی یک سیارک نزدیک زمین گذاشته شود، به نشانی اینترنتی http://www.planetary.org/get-involved/contests/osirisrex/enter.html رفته و از طریق فرم طراحی شده، نام خود را پیشنهاد دهید. در این فرم شما می‌بایست نام پیشنهادی خود را به همراه یک شرح کوتاه و نام خود، سن، کشور و پست الکترونیکی‌تان وارد نمایید. فقط لازم است در انتخاب نام‌تان نکات زیر را رعایت کنید:
- بیشتر از 16 کاراکتر نباشد
- ترجیحا یک کلمه ای باشد
- قابل تلفظ در زبان‌های دیگر باشد
- بتوان با حروف لاتین آن را نوشت
- شبیه به نام سیارات و سایر اجرام منظومه شمسی و نیز نام ماهواره‌ها و فضاپیماها نباشد.
برای جلوگیری از مشابهت نام پیشنهادی شما با سایر سیارک‌های دیگر، فهرستی از آن‌ها را در همین سایت منتشر کرده اند.
بایستی حتما در نظر بگیرید که تنها نوجوانان زیر 18 سال قادر هستند در این طرح شرکت کنند؛ ولی والدین یا معلم‌ها می‌توانند در نامگذاری و تکمیل فرم به آن‌ها کمک کنند.

ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:سه شنبه 21 آذر1391 ساعت:18:9

1. کنجکاوی را دنبال کنید
“من هیچ استعداد خاصی ندارم .فقط عاشق کنجکاوی هستم “
...

چگونه کنجکاوی خودتان را تحریک می کنید ؟ من کنجکاو هستم. مثلا پیدا کردن علت اینکه چگونه یک شخص موفق است و شخص دیگری شکست می خورد .به همین دلیل است که من سال ها وقت صرف مطالعه موفقیت کرده ام . شما بیشتر در چه مورد کنجکاو هستید ؟

پیگیری کنجکاوی شما رازی است برای رسیدن به موفقیت.۲ .پشتکار گرانبها است
“من هوش خوبی ندارم، فقط روی مشکلات زمان زیادی میگذارم”

تمام ارزش تمبر پستی توانایی آن به چسبیدن به چیزی است تا زمانی که آن را برساند.مانند تمبر پستی باشید ؛ مسابقه ای که شروع کرده اید را به پایان برسانید .

با پشتکار می توانید به مقصد برسید.۳ .تمرکز بر حال
“مردی که بتواند در حالی که دختر زیبایی را می بوسد با ایمنی رانندگی کند ، به بوسه اهمیتی را که سزاوار آن هست نمیدهد “

پدرم به من می گفت نمی توانی در یک زمان بر ۲ اسب سوار شوی .من دوست داشتم بگویم تو می توانی هر چیزی را انجام بدهی اما نه همه چیز .یاد بگیرید که در حال باشید.تمام حواستان را بدهید به کاری که در حال حاضر انجام میدهید.
انرژی متمرکز، توان افراد است، و این تفاوت پیروزی و شکست است .۴ .تخیل قدرتمند است .
“تخیل همه چیز است .می تواند باعث جذاب شدن زندگی شود .تخیلی به مراتب از دانش مهم تر است “
آیا شما از تخیلات روزانه استفاده می کنید ؟ تخیل از دانش مهم تر است تخیل شما پیش نمایش آینده شما است .نشانه واقعی هوش دانش نیست ، تخیل است.

آیا شما هر روز ماهیچه های تخیلتان را تمرین می دهید ؟اجازه ندهید چیزهای قدرتمندی مثل تخیل به حالت سکون دربیایند.۵ .اشتباه کردن
“کسی که هیچ وقت اشتباه نمی کند هیچ وقت هم چیز جدید یاد نمیگیرد “

هرگز از اشتباه کردن نترسید .اشتباه شکست نیست .اشتباهات شما را بهتر،زیرک تر و سریع تر می کنند، اگر شما از آنها استفاده مناسب کنید . قدرتی که منجر به اشتباه می شود را کشف کنید .

من این را قبل گفته ام ،و اکنون هم می گویم ، اگر می خواهید به موفقیت برسید اشتباهاتی که مرتکب می شوید را ۳ برابر کنید .۶ .زندگی در لحظه
“من هیچ موقع در مورد آینده فکر نمی کنم ،خودش بزودی خواهد آمد”

تنها راه درست آینده شما این است که در “همین لحظه ” باشید .
شما زمان حال را با دیروز یا فردا نمی توانید عوض کنید .،بنابراین این از اهمیت فوق العاده برخوردار است، که شما تمام تلاش خود را به زمان جاری اختصاص دارید .این تنها زمانی است که اهمیت دارد ، این تنها زمانی است که وجود دارد .۷ .خلق ارزش
“سعی نکنید موفق شوید ، بلکه سعی کنید با ارزش شوید “

وقت خود را به تلاش برای موفق شدن هدر ندهید،وقت خود را صرف ایجاد ارزش کنید .اگر شما با ارزش باشید ،موفقیت را جذب می کنید
استعدادها و موهبت هایی که دارید را کشف کنید ، بیاموزید چگونه آن استعدادها و موهبت های الهی را در راهی استفاده کنید که برای دیگران مفید باشد .
تلاش کنید تا با ارزش شوید و موفقیت شما را تعقیب خواهد کرد .۸ .انتظار نتایج متفاوت نداشته باشید.
“دیوانگی : انجام کاری دوباره و دوباره و انتظار نتایج متفاوت داشتن “

شما نمی توانید کاری را هر روز انجام دهید و انتظار نتایج متفاوت داشته باشید ،به عبارت دیگر، نمی توانید همیشه کار یکسانی (کارهای روزمره) را انجام دهید، و انتظار داشته باشید متفاوت به نظر برسید.برای اینکه زندگی تان تغیر کند، باید خودتان را تا سر حد تغییر افکار و اعمالتان متفاوت کنید، که متعاقبا زندگی تان تغییر خواهد کرد.۹ .دانش از تجربه می آید .
“اطلاعات به معنای دانش نیست . تنها منبع دانش تجربه است “

دانش از تجربه می آید . شما می توانید درباره انجام یک کار بحث کنید ، اما این بحث فقط دانش فلسفی از این کار به شما می دهد .شما باید این کار را تجربه کنید تا از آن آگاهی پیدا کنید .تکلیف چیست ؟ دنبال کسب تجربه باشید !
وقت خودتون رو صرف یادگرفتن اطلاعات اضافی نکنید .دست بکار شوید و دنبال کسب تجربه باشید .۱۰ .اول قوانین را یاد بگیرید بعد بهتر بازی کنید.
“اگر شما قوانین بازی را یاد بگیرید از هر کس دیگر بهتر بازی خواهید کرد”

۲ گام هست که شما باید انجام بدهید .اولین گام این است که شما باید قوانین بازی که می کنید را یاد بگیرید ،این یک امر حیاتی است.گام دوم این که شما باید بازی را از هر فرد دیگری بهتر انجام بدهید .اگر شما بتوانید این ۲ گام را انجام دهید موفقیت از آن شما می شود .

ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 24 آبان1391 ساعت:18:39
همیشه از بزرگ شدن یمترسیدم...از تولدت مبارک گفتنو شمع های عمر کوتاه و گذرا رو فووت کردن...

همیشه هم سعی کردم فراموش کنم ک دارم بزرگ میشم یا شایدم شدم...(هنوزم میگم شاید)

اما هرچقدرم ک سعی کنی بازم اتفاقاتی تو زندگی اطرافیانه اکثرا همسنت میوفته ک بهت بزرگ شدن یا شاید بزرگ بودن رو تلنگر میزنن...

بزرگ شدن...وارد ی مرحله ی جدید شدن از زندگی...امریست اجتناب ناپذیر...کلی راز درون خودش داره...این راز منو وحشت زده میکنه...

راستی

هاردی : فردا دم آفتاب اعداممون می کنن. لورل : کاش فردا هوا ابری باشه...

خدایا بهترین راز رو تو برای من رقم بزن


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 17 آبان1391 ساعت:20:41

اندک بحثی درباره ی سحابی مرداب( M8 )و سیاره مریخ که روز 27 آبان ماه 91 ، برجیس یا مریخ از پیش روی این سحابی گذر خواهد کرد :
سحابی مرداب :
یک ابر یا سحابی هیدروژنی که در فاصله 5700 سال نوری از ما در صورت فلکی قوس (اندکی بالای ستاره سر لوله قوری یا دلتای قوس)قرار دارد وهشتمین جرم فهرست مسیه است.M8 یا سحابی مرداب سحابی بزرگی در آسمان است که مساحتی در حدود 90*40 دقیقه قوسی رااشغال کرده است.این خوشه هم
چنین دومین سحابی درخشان قابل مشاهده از نیمکره شمالی است ودر مقایسه با سحابی جبار که پرنورترین سحابی آسمان است چهار برابر دورتر است.


اگر با تلسکوپی 4 اینچی روی این ابر تمرکز کنید متوجه مسیر باریک ومارپیچی از غبار می شوید که سحابی را به دو قسمت تقسیم کرده است.شاید به همین علت به آن لقب سحابی مرداب داده اند.قسمت شرقی این ابر خوشه ستاره ای باز NGC6530 از قدر مجموع 5 را در دل خود جای داده است.جالب توجه است بدانید که این خوشه باز را جان فلامستید چندین سال زودتر از خود سحابی در سال 1680 میلادی کشف کرد.سپس لی جنتیل در سال 1747 میلادی پی به وجود این سحابی در اطراف خوشه برد.در قسمت غربی سحابی ستاره قدر ششم 9-قوس در میان دریایی از غبار ومه شناور است.این ستاره شگفت آور از رده طیفی O5 است وبا تابش انرژی بسیار از خود سبب تحریک بیشتر سحابی برای تابیدن می شود.تمام مواردی که بیان شد سحابی M8 را به یکی از برجسته ترین اجرام آسمان تابستان تبدیل می کند.

سیاره مریخ :
بَهرام یا مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که در مداری طویل‌تر از زمین و با سرعتی کمتر از زمین حرکت می‌کند. هر یک باری که به بدور خورشید میچرخد معادل ۶۸۷ روز (روز زمین) طول می‌کشد و شب و روز کمی طولانی‌تر از کره زمین است.
بزرگی بهرام حدوداً نصف زمین است و قطر آن ۶۷۹۰ کیلومتر می‌باشد (مقایسه کنید با قطر زمین: ۱۲۷۵۶ کیلومتر).
جو بهرام سرخ‌فام است و در آسمان شب از زمین نیز سرخی آن دیده می‌شود. کره بهرام دو ماه کوچک به نام‌های فوبوس و دِیموس دارد که شکلی نامنظم دارند. این دو ماه احتمالاً شهاب‌سنگ‌هایی هستند که در مدار بهرام به دام افتاده‌اند.اگر شخصی در کرهٔ مریخ باشد مشاهده خواهد کرد که فوبوس سه بار در یک روز طلوع و غروب می‌کند. دیموس نصف فوبوس بوده و چنانچه از مریخ به آن نگاه کنیم این ماه بیشتر شبیه به یک ستاره خواهد بود تا یک ماه.
بهرام، سیاره سرخ‌فام منظومه خورشیدی، نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی‌های روی زمین است. همانند زمین، یخ‌های قطبی، دره‌های عمیق، کوه، غبار، طوفان و فصل دارد. در دشت‌های آن مانند ماه، گودال‌هایی حاصل از برخورد سنگ‌های آسمانی دیده می‌شود. با وجود اندازه کوچکش، بلندترین قلهٔ سامانهٔ خورشیدی یعنی کوه المپوس و بزرگ‌ترین دره سامانهٔ خورشیدی در این سیاره پیدا شده‌است.
فرسوده بودن بیشتر دهانه‌های برخوردی سیاره بهرام نشان‌دهندهٔ فعالیت زیاد زمین‌شناختی در این سیاره‌است.
روزهای بهرام ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه طول می‌کشد. از آن‌جا که محور سیارهٔ بهرام همانند زمین ۲۴ درجه کج است در این سیاره نیز فصل‌های سال وجود دارند. اما هر سال بهرامی تقریباًدو برابر سال زمینی یعنی ۶۷۸ روز به‌درازا می‌کشد.
 
کامیاب فرهادی
انجمن نجوم کرمانشاه
 
 
 
 
 
 
 
 باتشکر از این دو دوست خوب بابت مطالبشون:)

ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:دوشنبه 15 آبان1391 ساعت:19:39
مجله آسمان شب که یکی از بهترین مجلات نجومی کشور هست اقدام به برگزاری جشنواره مسابقات جام آسمان شب کرده که در بخش های مختلف برگزار میشه و جایزه ی جذاب اون ارسال آثار منتخب به فضاست.

یادتون باشه که تا ۱۵ آذرماه فرصت دارید.

برای اطلاع از موضوعات و بخش های مختلف جشنواره اینجا کلیک کنید.

منبع:http://mahdiehastro.blogfa.com/

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 10 آبان1391 ساعت:11:16
۱.خبرهای جدید اینکه آسمان شب پریشب خیییییییییییلییی محششر بود!مصوصا بخش ک فضانورد مالزیایی رو دعوت کرده بودن و حسی ک اون داشت...


مظفر شکور فضاگرد مالزیایی
او به خرج دولت مالزی درسال 2007 از میان 11 هزار نفر داوطلب انتخاب شد و برای 11 روز به فضا رفت.
شخصیت جالبی دارد. خوش رو ، خوش هیکل و ظاهرا در کشورش پرطرفدار است.
او مسلمان است و این موضوع برایش بسیار مهم است. 
از او پرسیدند وقتی زمین را در فضا دید چه احساسی داشت. پاسخ های او شنیدنی بود.

اینم لینک واسه کسایی ک برنامه رو از دست دادن:

http://www.iransima.ir/WinMediaPlayer.jsp?code=433591

 

۲.فلیکس بامگارتنر ؛

چترباز ۴۳ ساله بازنشسته ارتش، امروز سه شنبه 18 مهر در ساعت 15:30 دقیقه از ارتفاع ۳۶ هزار و ۵۷۶ متری ،در نیومکزیکو یک سقوط آزاد تاریخی انجام خواهد داد.در چنین ارتفاعی بامگارتنر انحنای زمین را مشاهده می کند.
اگرهمه چیز طی برنامه پیش برود، بامگارتنر نخستین چتربازی می شود که مانع صوتی را شکسته است و نخستین گام را برای بازگشت بی واسطه انسان از نزدیکی فضا به زمین برخواهد داشت. وی پیش از این رکورددار بلندترین پرش آزاد و بالاترین سفر بالونی انسان بوده است.

ک پس از 5 ساعت و 40 دقیقه تاخیر، رسما پرواز فلیکس بامگارتنر به سبب وزش باد شدید لغو شد.
http://nojum.ir/fa/events/1391/07/18/felix-baumgartner-live-webcast-persian.aspx

 

۳.

Is Singer Sarah Brightman the Next Space Tourist?

 

 این خانوم خواننده هم دارن میرن فضاخوشا ب سعادتشون
 
بعدا نوشت ۲۰ مهر:آقای ناظمی درمورده

سارا برایتمن، دومین بانوی فضا گرد و اولین موسیقی دان گردشگر فضایی

مطلبی رو امروز روی سایتشون قرار دادن جالبه و خوندنش خالی از لطف نیست

http://pourianazemi.com/1391/07/%D8%B3%D8%A7%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D9%85%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%81%D8%B6%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%85%D8%A7/


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 19 مهر1391 ساعت:8:14
چاپ صفحه
ی موقع هایی هست تو زندگی آدم ک اینقدر حرف واسه گفتن داری ک نمیدونی باید از کجا شروع کنی؟چجوری بگی؟!اونوقته ک گنگ میشی

مدتی بود ک حسابی تویه خودم گم شده بودم!غرق چیزایی ک نباید میشدم!فراموش کردنه خیلی چیزایی ک همیشه یادآوریشون ب من ارامش میداد!و بعد یهویی حس کنی ک دیگ اونا رو نداری!

خالیه خالی

بعد یهو دلت پر میشه ک: ای وای چیکار کنم؟!من الان کجایه راهم؟!ب کجا چنین شتابان؟!!

اونوقته ک نیاز داری با خودت خلوت کنی!

آرزوها و خواسته هاتو دوباره تو ذهنت مرور کنی!

مسیرتو پیدا کنی

ی جاهایی؟!ی بهانه هایی ب تو این فرصتو میدن تا پیدا کنی گم شده هاتو!

ک حتی اگ آمار گم شده هات زیادم شده باشن میتونی از آسمون ب این بزرگی ک هممونو میبینه کمک بگیری!

بادبادک آرزوهاتو از تو سیم های برقی ک توش گیر کرده نجات بدی و دوباره از نو بسازی و بعد...

اونقدر اوجش بدی تا آسمون برسونتش ب خدا

گاهی حس میکنم بادبادک افکارم رو به خاطر شرایطی که دارم

آنچنان محدود کردم که تو آسمون ممکن و نا ممکن ذهنم به این

پهناوری, فرصت پرواز و مانوری خوب رو ازش گرفتم!

جمعه-جشن بادبادکهایه بچه هایه اصفهان- فرصت خوبی بود برای پیدا کردنه راه خدا

فرصتی برای پرواز دادن بادبادک خیالم

خدا کند که بادبادکم به سیم های برق خانه ی خدا گیر نکند...!!!

 

با ذهنی درگیر نوشت:!اینجا همه چیز درهمه...

آرام نوشت:بچگی و بچه شدنم عالمی داره هاااااا

از همینجا دعوت میکنیم دوستان را:

بیست و ششمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان

۱۷-۲۱ مهر

خوشحال نوشت:دوست دارم در دنیای بچگی قدم زدن را

محکم نوشت:بیاییم دنیایه کودکان را جدی بگیریم!

 

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 12 مهر1391 ساعت:23:5


خیلی جالبه که هنوز همون درخت سیبی که از اون سیبی تو سر نیتون خورد را نگه داشتن….این درخت در باغ بتانیک در کمبریج قرار دارد.

این روزها:

قومی متفکرند اندرره دین
قومی به گمان فتاده درراه یقین
می ترسم از آنگه بانگ آید روزی
کای بی خبران راه نه آنست و نه این
خیام


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 5 مهر1391 ساعت:10:51
یکی از عجیب‌ترین نظریه‌هایی که درباره سال ۲۰۱۲ وجود دارد نظریه‌ای درباره نابودی، تخریب یا تاریکی سه روزه زمین است که به تازگی در قالب ایمیل‌های مختلف که تلاش شده تاثیر‌گذار باشند، به همراه لینکی از وب‌سایت ناسا در میان کاربران اینترنتی منتشر شده‌است.

این نظریه عجیب می‌گوید در سال ۲۰۱۲ خورشید و زمین و مرکز کهکشان راه‌شیری، یا همان ابر قطور کیهانی میانی کهکشان  با یکدیگر همتراز می‌شوند و آسیب‌هایی به زمین وارد خواهد آمد، یا به گفته این ایمیل،‌ زمین برای سه روز در تاریکی مطلق فرو خواهد رفت.

در یکی از این این ایمیل‌ها آمده‌است: “ناسا پیش بینی کرده است که در ۲۳-۲۵ دسامبر ۲۰۱۲ (سوم تا پنجم دی ۹۱) و در زمان تراز کائنات زمین به مدت ۳ روز در تاریکی کامل به سر خواهد برد. دانشمندان آمریکایی تغییرات کائنات، خاموشی در کل کره زمین به مدت ۳ روز از تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۱۲ پیش‌بینی کرده‌اند. این پایان جهان نیست، این هم ترازی جهان، جایی که خورشید و زمین برای اولین بار هم تراز می شوند. زمین از وضعیت کنونی که بعد سوم است به بعد صفر تغییر کرده و سپس به بعد چهارم تغییر می‌کند.

در این گذار جهان با تغییر بزرگی روبرو می‌شود و ما یک جهان جدیدی را خواهیم دید. پیش بینی شده است که این ۳ روز تاریکی در روزهای ۲۳، ۲۴، ۲۵ دسامبر ۲۰۱۲ (سوم تا پنجم دی ماه ۹۱)خواهد بود، حفظ آرامش، در آغوش کشیدن یکدیگر، مناجات، خواب به مدت ۳ روز بهترین راه حل است و آنهایی که بعد از این واقعه زنده می‌مانند با یک جهان نوین روبرو خواهند شد و متاسفانه افرادی که از این موضوع ترس به دل راه دهند خواهند مرد!”

در انتهای این مطلب، به منظور اثبات حقیقت ایمیل،‌ لینکی از وب‌سایت ناسا آورده شده‌است، حال حقیقت نهفته در پس این نظریه و ایمیلی که برگرفته از کلیات این نظریه است، بر اساس لینکی که در خود ایمیل آمده، چیست؟

به دور از آلودگی‌های نوری شهرها، مسیری درخشان به نام کهکشان راه‌شیری در آسمان شب قابل مشاهده است. این مسیر طاقی مانند درخشان از نور میلیون‌ها ستاره‌ای شکل گرفته که انسان قادر نیست هریک از آنها را به تنهایی مشاهده کند زیرا این ستاره‌ها بر روی صفحه میانی کهکشان منطبق شده‌اند. از دیگر پدیده‌هایی که مرکز کهکشان را اشغال کرده، ابرهای قطور گازی هستند که چشم انسان قادر به دیدن آنها نیست و تنها به شکل توده‌هایی تاریک که نور کهکشان را مسدود می‌سازند،‌قابل مشاهده‌ هستند.

بزرگترین توده این ابرها از صورت فلکی ماکیان تا صورت فلکی قوس گسترده شده و معمولا با نام شکاف بزرگ (Great Rift) یا شکاف تاریک (Dark Rift) شناخته می‌شود.از دیگر عناصر قابل توجه و نادیده کهکشان راه شیری در صورت فلکی قوس قرار داشته و سیاه‌چاله مرکزی کهکشان است. مرکز کهکشان در فاصله ۲۸ هزار سال نوری از زمین قرار داشته و میزبان سیاه‌چاله‌ای است که جرم آن چهارمیلیون برابر خورشید است.

شایعات هم‌ترازی زمین در سال ۲۰۱۲، این دو پدیده نجومی را با موقعیت خورشید در مرکز کهکشانی در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲، همزمان با انقلاب زمستانی در نیم‌کره شمالی، به یکدیگر ربط داده و پدیده‌ای جدید را خلق کرده که در علم نجوم و ستاره‌شناسی هیچ مفهومی ندارد.

همزمان با حرکت زمین به دور خورشید،‌خورشید نیز نسبت به ستاره‌های پس‌زمینه در حرکت است و از این رو است که صورت‌های فلکی قابل مشاهده به آرامی و متناسب با تغییر فصول، تغییر می‌کنند. در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲،‌ خورشید در موقعیت ۶٫۶ درجه شمال مرکز کهکشانی قرار خواهد گرفت،‌ این فاصله‌ای‌است که به نظر می‌آید به اندازه ابعاد ۱۳ ماه کامل باشد. بر این اساس گفته می‌شود این رویداد نجومی و ورود خورشید به درون شکاف تاریک به نوعی پیش‌گویی یک فاجعه به شمار رفته و یا این تصور غلط را به وجود می‌آورد که خورشید و زمین با سیاه‌چاله‌ای که در مرکز کهکشان قرار گرفته هم‌تراز شده و به همین خاطر کشش گرانشی سهمگینی بر روی زمین وارد خواهد آمد و یا دیگر رویداد‌های عجیب و غریب، نظیر تاریکی سه روزه زمین رخ خواهد داد.

اولین مدرک علیه این نظریه این است که انقلاب زمستانی یا تابستانی به خودی خود با هیچ یک از حرکات ستاره‌ها و یا هیچ جرم دیگری در جهان در ارتباط نیست،‌ این رویداد تنها نشانگر دور و نزدیک شدن خورشید به قطب‌های زمین است. دوم اینکه زمین در محدوده تاثیرات شدید گرانشی سیاه‌چاله مرکزی کهکشان قرار ندارد زیرا تاثیرات گرانشی با دورتر شدن از سیاه‌چاله کاهش پیدا می‌کنند.

زمین ۱۴۹ میلیون و ۶۶۸ هزار و ۹۹۲ کیلومتر از خورشید فاصله دارد، و فاصله خورشید از سیاه‌چاله کهکشان راه شیری ۱۶۵ کوادریلیون مایل (۲۶۵۵۴۱۷۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر) است. خورشید و ماه غالب‌ترین نیروهای گرانشی بر روی زمین به شمار می‌روند. طی یک سال فاصله زمین تا سیاهچاله کهکشان به اندازه یک در ۹۰۰ میلیون تغییر پیدا می‌کند و این فاصله به اندازه‌ای نیست که بتواند در کشش گرانشی سیاهچاله بر روی زمین تغییر قابل توجهی ایجاد کند، به علاوه نزدیکترین موقعیت زمین به مرکز کهکشان در انقلاب تابستانی است، نه زمستانی.

آخرین مورد این است که خورشید در ۲۱ دسامبر هرسال وارد بخشی از آسمان می‌شود که در تصرف شکاف تاریک قرار دارد. بنابر‌این امسال ورود خورشید به این محدوده از جهان همان تاثیرات مخرب و هراسناکی را در پی خواهد داشت که سال گذشته شاهد آن بودید! در واقع هیچ‌پدیده غیر عادی که با وقوع هم‌ترازی زمین و خورشید و صفحه میانی کهکشان در ارتباط باشد در روز‌های ۲۱ تا ۲۳ دسامبر رخ نخواهد داد، و اگر فاجعه‌ای طبیعی نیز در این روزها رخ دهد، ارتباطی با موقعیت خورشید و زمین ندارد.

درباره تاثیرات ناشی از همترازی زمین و خورشید با شکاف تاریک در زمان وقوع انقلاب زمستانی در سال ۲۰۱۲ شایعات فراوان مختلفی به وجود آمده است که یکی از آنها در ابتدای مطلب عنوان شد. وقوع زمین‌لرزه، سونامی، سیل و تشدید شرایط آب و هوایی از دیگر مواردی است که وقوع آنها را به این پدید کیهانی ارتباط می‌دهند.

همشهری آنلاین


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:پنجشنبه 30 شهریور1391 ساعت:17:28

ستاره‌شناسی به نام استیون بامفورد دست به کار جالبی زده است، او با بررسی کهکشان‌ها، آنهایی را که شکل کلی‌شان شبیه حروف الفبای لاتین بود را انتخاب کرده و بعد سایتی درست کرده است که با مراجعه با آن می‌توانید عبارتی را بنویسید و بعد عکسی تحویل بگیرید که در آن کلمه مورد نظرتان با حروف کهکشانی نوشته شده است!

جالب است که در زیر عکس تحویل‌داده شده می‌توانید نام و مشخصات کهکشان‌های استفاده شده را هم ببینید!

سایت My Galaxies

 

 I love astronomy


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:چهارشنبه 29 شهریور1391 ساعت:0:43

ابزارهای نجوم

روزي روزگاري! شاید نگاهي به آسمان شب بياندازيد و دلتان بخواهد کمي بيشتر درباره آن بدانيد. ممکن است قصد خريد يک تلسکوپ خوب به سرتان بزند اما اطلاعات کمي در اين باره داشته و ندانيد کدام تلسکوپ برای شما بهتر است. ممکن است به عکاسی آسمان شب علاقه مند باشید اما در انتخاب دوربین و تجهیزات مردد باشید. شاید به دنبال وضعیت صورت های فلکی، ستارگان ، سیارات، اقمار، کهکشان ها و اجرام اعماق فضا باشید اما منابع خوبی سراغ نداشته باشید. شايد هم  در حالي که يک ليوان چاي در دست داريد و اصلاً حوصله ترک خانه را ندارید دلتان بخواهد سفري به دور دست ترين نقاط کيهان داشته باشيد! پاسخ همه این شاید ها و بسیاری سوالات دیگر در ابزارهای نجوم نهفته است.

ابزارهای نجوم بخش تازه ای است که از طرف سایت نجوم ایران در اختیار شما گذاشته شده است. این بخش به شما این امکان را می دهد تا به بسیاری از ابزارهای گوناگون آنلاین که در بخش های مختلف ستاره شناسی مورد استفاده قرار می گیرند دسترسی سریع داشته باشید. راه اندازی بخش ابزارهای نجوم از همکاری سایت نجوم ایران با برخی سایت های معتبر دنیا که در زمینه نجوم/فضا/جغرافیا مشغول به فعالیت می باشند صورت گرفته است. واضح است که دسترسی به این ابزارها خارج از سایت نجوم ایران نیز ممکن است اما هدف از ارائه آنها در سایت نجوم ایران ایجاد مکانی برای گردآوری همه ابزارها، معرفی و راهنمایی در استفاده از ابزارها  و امکان دسترسی بسیار سریع به آنها بوده است. در ادامه به معرفی برخی از این ابزارها خواهیم پرداخت.

 

 

 محاسبه گر میدان دید

این ابزار یک محاسبه گر فوق العاده کاربردی و قدرتمند است. این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا پس از انتخاب نوع تلسکوپ، نوع دوربین ، نوع لنزها و سایر تنظیمات دلخواه، تصویر فضا بر اساس مولفه های تعیین شده را ببینید. بنابراین این ابزار به شما کمک خواهد نمود تا با برسی انواع حالات مختلف، و با توجه به علاقه مندی شما، مناسب ترین تلسکوپ، دوربین و لنز ها را شناخته و برای رصد آسمان شب و یا عکاسی نجومی خریداری نمایید.

 

از بخش 'ابزارهای نجوم' در صفحه اول سایت نجوم ایران، امکان دسترسی بسیار سریع به کلیه ابزارها را خواهید داشت.

آسمان امشب

این افلاک نما به شکل زیبا و ساده ای وضعیت آسمان امشب (و یا هر شب دلخواه تعیین شده توسط شما) را در ساعت و تاریخ مشخص شده نمایش می دهد. محیط سه بعدی برنامه به شکلی طراحی شده که به نظر می رسد شما در فضای واقعی قرار گرفته و به آسمان می نگرید. از این رو درک محیط و یافتن صورت های فلکی برای شما به آسانی انجام خواهد پذیرفت.

 

 

 نمای افق

نمای افق، ابزاری است که در آن می توانید ستارگان را از بالای خط افق در حالی که در زمان و نقطه تعیین شده توسط شما قرار گرفته اید مشاهده نمایید. مسیر مشاهده می تواند بر اساس نقاط کاردینال قطب نما و یا با وارد کردن مقداری بر حسب درجه تعیین شود.

 

 

 محاسبه گر تلسکوپ

'محاسبه گر تلسکوپ' یک ابزار تعاملی است که برای پاسخ گویی به سوالات معمول پیرامون عملکرد تلسکوپ با توجه به تغییر چشمی ها و لوازم جانبی طراحی شده است.

 

 

 

 اقمار زحل

این ابزار موقعیت درخشان ترین اقمار سیاره زحل را نمایش می دهد. در این برنامه با وارد کردن هر تاریخ و زمان دلخواه در فاصله زمانی بین سال 1900 تا 2100 قادر به دیدن موقعیت قمرهای زحل در مدار حرکتی شان به دور سیاره می باشید.

 

 

خورشید امروز

خورشید امروز ابزاری است که  جدیدترین تصاویر خورشید را با کیفیت بالا نمایش میدهد. این تصاویر به صورت روزانه و خودکار از طرف رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا (Solar Dynamics Observatory) به روز رسانی می شوند.

 

 

طول و عرض جغرافیایی

در بسیاری از نرم افزار های نجومی به مختصات جغرافیایی شهر زندگی خود بر اساس طول جغرافیایی (Longitude) و عرض جغرافیایی (Latitude) نیازمندید. در این ابزار طول و عرض جغرافیایی شهرهای مختلف ایران آمده است.

 

 

 

 موقعیت سیارات در مدار خود

این ابزار به شکل زیبا و دقیقی موقعیت سیارات در مدار حرکت شان را بر اساس تاریخ و زمان تعیین شده توسط شما نمایش می دهد.

 

 

 موقعیت اقمار سیاره مشتری

این ابزار موقعیت 4 قمر بزرگ سیاره مشتری که برای اولین توسط گالیله کشف شده و به قمرهای گالیله ای مشهورند را نمایش می دهد. 

 

 

 زمان طلوع و غروب خورشید

این ابزار زمان طلوع و غروب خورشید را در هر نقطه از کره زمین بر اساس تاریخ تعیین شده توسط شما محاسبه می کند.

 

 

 زاویه حلقه های زحل

این ابزار زاویه حلقه های سیاره زحل را بر اساس تاریخ تعیین شده توسط شما محاسبه نموده و به زیبایی در تصویر نمایش می دهد. 

 

 

 فاز و موقعیت ماه

این ابزار فاز و وضعیت رویت کره ماه را بر اساس تارخ و زمان تعیین شده محاسبه و تصویر دقیقی از کره ماه را در این حالت نمایش می دهد.

 

 

 اطلاعات دنباله دار های دوره ای

این ابزار جزئیات، موقعیت و قدر محاسبه شده از دنباله دارهای دوره ای و شماره گذاری شده را در تاریخ تعیین شده توسط کاربر نمایش می دهد. (یک دنباله دار دوره ای، دنباله داری است، که در مداری نزدیک به زمین در فواصل زمانی منظمی در حال چرخیدن است.)

 

 

 اطلاعات دنباله دارهای غیردوره ای

این ابزار موقعیت و قدر محاسبه شده از دنباله دارهای غیردوره ای و شماره گذاری نشده را در تاریخ و زمان تعیین شده توسط کاربر نمایش می دهد.

 

 

 ردیابی دنباله دارهای دوره ای

این ابزار حرکت دنباله دارهای دوره ای و شماره گذاری شده را محاسبه و اطلاعات لازم را برای مسیریابی با نرم افزارهای EQMOD در اختیار کاربر قرار می دهد.

 

 

 ردیابی دنباله دارهای غیردوره ای

این ابزار حرکت دنباله دارهای غیردوره ای و شماره گذاری نشده را محاسبه و اطلاعات لازم را برای مسیریابی با نرم افزارهای EQMOD در اختیار کاربر قرار می دهد.

 

 

 قدر و موقعیت خرده سیارات

این ابزار قدر و موقعیت محاسبه شده از آستروئيدها و سیارات کوچک را در تاریخ تعیین شده توسط کاربر نمایش می دهد.

 

 

 گوگل / آسمان

این ابزار را می توان یکی از جالب ترین و هیجان انگیز ترین ابزارهای نجومی شمرد. این ابزار که تولید شرکت مشهور گوگل است به شما این امکان را می دهد که  پرواز مجازی به دورترین نقاط هستی داشته باشید و فضا را به شکل محسوس تری دربابید. این ابزار به شما درک بسیار بهتری از کیهان داده و شما را با کهکشان ها و اجرام آسمانی آشنا خواهد نمود. کلیه تصاویر به کار برده شده در گوگل اسکای برگرفته از تصاویر واقعی کیهان می باشند.

 

 

 

 شبیه ساز منظومه شمسی

این ابزار که توسط ناسا پیاده سازی شده است یک شبیه ساز فوق العاده بی نظیر برای بسیاری از اجرام در منظومه شمسی است. این ابزار به شما این امکان را می دهد تا خورشید، سیارات، اقمار، ماهواره ها، فضاپیماها و حتی وضعیت بسیاری از ماموریت های فضایی که درست در همین زمان در حال انجام می باشند را دنبال نمایید...

 

 

ابزار: مبدل زمانی

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که تاریخ و ساعتی را به زمان سایر کشورها و یا بر طبق برخی واحدهای زمانی مثل GMTیا UTCببینید اما ندانید معادل این زمان بر اساس ایران (و یا هر کشور دیگری که هستید) چگونه می شود. خب راه حل این مشکل در این ابزار ساده مبدل زمانی وجود دارد...

 

 

 مقیاس کیهان

شاید این ابزار در نگاه اول ساده و کودکانه به نظر برسد اما مفهوم بسیار پیچیده و عمیقی را در بر دارد. این ابزار مقیاسی از اجرام مختلف در کیهان را به شما نشان می دهد به طوری که قادر به  مقایسه کوچکترین ساختار های هستی در برابر عظیم ترین بخش های کیهان خواهید بود. این ابزار درک بهتری از اندازه ها در جهان هستی را به بیننده نمایش داده و علاوه بر این توضیحات مختصری پیرامون هر عنصر نیز ارائه داده است.

 

 

 گوگل / مریخ

سفر مجازی در مریخ. برگرفته شده از تصاویر واقعی مریخ. ابزار گوگل مارس که یکی از تولیدات شرکت مشهور گوگل است به شما این امکان را می دهد که پرواز مجازی در سطح مریخ داشته باشید. این یک ابزار بسیار خوب برای آشنایی و یادگیری مریخ است.

 

 

 گوگل / ماه

تا چه اندازه ماه را می شناسید؟ چقدر با ماموریت های فضایی مختلفی که در طی سال های متمادی به کره ماه انجام شده آشنایی دارید؟ ابزاری که در ادامه می بینید یکی از بهترین منابع آموزشی و یک مرجع عالی برای آشنایی با کره ماه است. این سیمولاتور به شما این امکان را می دهد که پرواز مجازی بر سطح ماه داشته باشید و با نقاط مختلف آن آشنا شوید. کلیه بخش های بکار برده شده در این ابزار بر اساس تصاویر واقعی می باشند.

 

 

 نقشه کهکشان / راه شیری

این ابزار یک سیمولاتور بسیار قدرتمند است که به شما امکان مشاهده و برسی کهکشان راه شیزی را می دهد. در این ابزار که با همکاری شرکت گوگل طراحی شده است به انواع نقشه برداری ها از راه شیری دسترسی دارید..

 

 

 نقشه آسمان

Sky Mapیک ابزار بسیار قدرتمند به همراه بانک اطلاعات بسیار وسیعی از ستارگان و اجرام آسمانی است. این ابزار یک مرجع بسیار عالی آنلاین برای آشنایی با فضا و سفر در نقاط گوناگون آسمان است. کلیه تصاویر بکار برده شده در این ابزار بر اساس عکس های واقعی از کیهان می باشد.

 

 

 نقشه آسمان شب

نقشه آسمان شب یک ابزار کاربردی بسیار مفید است که نمایی از کل آسمان بر اساس مکان، تاریخ و زمان مشخص شده نمایش می دهد. در این ابزار برای نمایش نقشه ستارگان از طرح استریوگرافیک استفاده شده است. برای ایجاد یک نقشه آسمان، طول و عرض جغرافیایی را وارد کرده (دقت کنید که در وارد کردن مختصات اشتباه نکنید) و بر روی دکمه update  کلیک کنید. پس از آن برنامه نقشه ای که نمایش دهنده آسمان شب نقطه مورد نظر شماست را تولید می کند. 

 

 

نقشه خط خاکستری

شاید نتوان آنرا کاملاً یک ابزار نجومی نامید اما مفهموم بسیار جالبی را به نمایش می گذارد. "خط خاکستری" نواری به دور کره زمین است که محدوده تاریکی  را از روشنایی روز متمایز می نماید. در تصویر می توانید مشاهده کنید که درست در همین لحضه چه نقاطی از کره زمین در تاریکی شب، چه نقاطی روز، خورشید در چه کشورهایی در حال غروب و در چه کشورهای در حال طلوع است.

 

 

موقعیت ایستگاه فضایی بین المللی

در این ابزار موقعیت فعلی ایستگاه فضایی بین المللی (ISS= International Space Station) به صورت زنده نمایش داده شده است.  تصویر به صورت خودکار و مداوم بروزرسانی می شود. 

 

 

 موقعیت زنده سیارات منظومه شمسی

در این ابزار با وارد کردن تاریخ و زمان مورد نظر می توانید موقعیت زنده هر یک از سیارات منظومه شمسی را مشاهده نمایید.

 

 

 اقمار مشتری

این ابزار موقعیت چهار قمر گالیله ای سیاره مشتری (یعنی Europa ، Ganymede، IOو Callisto) را نمایش می دهد. در این برنامه با وارد کردن هر تاریخ و زمان دلخواه در فاصله زمانی بین سال 1900 تا 2100 قادر به دیدن موقعیت قمرهای سیاره مشتری در مدار حرکت شان خواهید بود.

 

 فاز ماه

این ابزار فاز ماه را بر اساس تاریخ وارد شده توسط شما نمایش می دهد. با وارد کردن زمان مورد نظر می توانید مشاهده کنید که ماه در آسمان چگونه به نظر می رسد.

 

 

جدول اجرام نزدیک به زمین

این جدول که به طور مرتب از طرف سایت رسمی ناسا به روز رسانی می شود، موقعیت و داده های مربوط به اجرام نزدیک به زمین را نمایش می دهد. این جدول برای رصدگرانی که علاقه مند به مشاهده و پیگیری اجرام نزدیک به زمین هستند بسیار سودمند است.

 

 

تلویزیون ناسا/ کانال مدیا

برنامه های تلویزیون ناسا (کانال مدیا) را به طور مستقیم مشاهده نمایید. 

 

تلویزیون ناسا/ کانال آموزش

برنامه های کانال آموزشی تلویزیون ناسا را به طور مستقیم مشاهده نمایید. 

 

 

هواشناسی

یک ابزار بسیار خوب برای اطلاع از وضعیت آب و هوا. این ابزار هواشناسی قادر به پیش بینی و برآورد وضعیت هوا تا دو هفته آینده می باشد. همچنین دمای ساعات مختلف روز را نیز در اختیار شما می گذارد. یکی از ویژگی های خوب این برنامه هواشناسی این است که اکثر شهرهای ایران را پشتیبانی می کند.

 

پیش بینی وضعیت آب و هوا

پیش بینی وضعیت هوا در طی هفته آینده. گزارش هواشناسی به همراه دمای نسبی هوا (بر حسب درجه سلسیوس و کلوین)، سرعت باد و میزان رطوبت در شب و روز برای شهرهای مختلف ایران. 

 

 معرفی صور فلکی

این ابزار به شما کمک خواهد نمود تا با صورت های فلکی آشنایی کامل پیدا کنید. در جدولی که در ادامه آمده است اسامی انگلیسی، فارسی و همچنین سایر نام هایی که به صورت های فلکی نسبت داده شده است آورده شده اند...

 

 

 وضعیت سیارات

وضعیت  سیارات یک ابزار نجومی دقیق و بسیار کارامد برای منجمان و رصدگران آسمان شب است. در این ابزار با وارد کردن زمان و تاریخ مورد نظر، موئلفه های گوناگونی پیرامون سیارات منظومه شمسی در اختیار شما قرار می گیرد. از جمله این موئلفه ها  می توان به بعد، میل، فاصله، روشنایی، موقعیت در صورت فلکی، نقطه اوج، زمان طلوع، زمان غروب، بلندا، سمت نجومی، مقارنه تحتانی، مقابله، مقارنه علوی، فاصله زاویه ای شرقی و غربی، حضیض و افلیون اشاره کرد.

 

 

فضاپیماهای در حال خروج از منظومه شمسی

این ابزار موقعیت فعلی و سایر اطلاعات مربوط به پنج فضاپیمایی که در حال ترک کردن و خروج از مدار منظومه شمسی هستند را نمایش می دهد. بر اساس مقیاس ابزار، نزدیکترین ستاره به خورشید حدود 100 متر دورتر قرار می گیرد و برای فضاپیمای وویجر 1 حدود 70هزار سال طول خواهد کشید تا این فاصله را بپیماید.  صفحه این ابزار به طور خودکار و مرتب به روزرسانی می شود.

 

 

اندازه و وضعیت دید سیارات

با کمک این ابزار، اندازه و وضعیت رویت هر یک از سیارات منظومه شمسی را در تاریخ و زمان تعیین شده توسط شما می توانید مشاهده نمایید.

 

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:دوشنبه 6 شهریور1391 ساعت:17:48
 

 پوریا ناظمی:

زمانی یکی از پیشگامان عصر فضا گفته بود «زمین گهواره بشر است، اما هیچ انسانی را نمی‌توان تا ابد در گهواره نگاه داشت.» نیل آرمسترانگ نخستین نفر از گونه ما انسان‌ها بود که قدم غول‌آسایی به بیرون این گهواره برداشت.

 

من : 

لینک ها شامل زندگی نامه و...:

http://www.nightsky.ir/content/view/2072/1/

http://persianstar.com/index.php/64-news/aerospace/370-neil-armstrong-died

http://khabaronline.ir/detail/238606/science/astronomy

 

 بهمین منظور

ویژه برنامه بزرگداشت درگذشت نیل آرمسترانگ
ماهنامه آسمان شب با همکاری مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان در روز پنجشنبه 9 شهریور 1391 ساعت 17 الی 19 در محل این مرکز ویژه‌برنامه‌ای شامل سخنرانی علمی، پخش فیلم و پرسش و پاسخ به مناسبت درگذشت نخستین فاتح کره ماه برگزار می‌کند.
حضور برای عموم آزاد و رایگان است.

 

 در آخر بیاد نیل آرمسترانگ دوست داشتنی:

نیل دوست داشتنی من!
تو فقط یک آرمسترانگ نیستی...
تو تجلی به ثمر نشستن آرمان خیل عظیمی از مشتاقان آسمان شب بودی؛
هزاران هزار، در پی گذر ماه‌ها و سال‌ها،
شب‌هنگام، با چشمانی غرق در تمنّا،
ماه، این پُر فروغ ره‌گذر آسمان شب را دیده‌اند...؛
حتی فرمانده‌هان جنگ‌های صلیبی،
حتی افسران جنگ‌های جهانی،
حتی،
رهبران تکیه‌ی بر مسند ظلم زده‌ی امروزی،
برای یک‌بار هم که شده، غرق شدن در مهتاب را تجربه کرده‌اند...؛
همان ماهی که تو بر آن گام نهادی...!
همان نگاه‌هایی که قرن‌ها، بر شدت پایمال شدن آرمان‌ها و آرزو‌ها افزودند؛
و ما می‌دانیم که آرمان‌هایمان، ضد گلوله‌اند...!


نیل دوست‌داشتنی من!
تو مهتاب را بی‌پرده دیده‌ای...
شاید، جای پایت، هم‌چنان در ماه مانده باشد؛
آن‌چنانی که این روزها، رد سرشک‌هایمان بر گونه...!
متعهد شدی که جهشی بزرگ را برای بشر رقم می‌زنی؛
چه می‌دانستی که ساعاتی پس از رفتنت، غیر‌متعهدها، تصمیم بر ادامه‌ی جنگ و ستیز خواهند گرفت...!


نیل دوست‌داشتنی من!
امروز، در حالی دوباره بر ماه گام می‌نهی که می‌دانی چه بر سر ما مردم آمده است...؛
زمین را چندین بار تجربه کرده‌ای...؛
روشنی روح تو،
امشب، فزونی بخش روشنایی ماه خواهد بود...!

 

از : معین پاکجو

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:یکشنبه 5 شهریور1391 ساعت:16:30
گاهی اوقات تو زندگی آدم ی شرایطی پیش میاد یا ی کاراییی میکنه ک حتی خودشم بعدها میمونه توش!ک اصلا چی شد ک اینجوری شد؟چرا من اینکارو کردم؟!

ولی اگ از ی بعد دیگ بهش نگاه کنی میبینی اونقدرام بد نبوده!درسته ضرر کردی ولی سودی داشته ک اگر درآینده متوجه اون نمیشدی ممکن بود خیلی سخت تر از این بشه شرایط زندگیت...!

همیشه سعی کردم توی کلامم توی رفتارم توی زندگیم جوری باشم ک نگذارم هیچ کس هیچ ناراحتی یا حتی سوتفاهمی درمورده من داشته باشه ک نتونه سمت من انگشت اتهام بگیره!چ برسه ب اینک بخواد برای هیییییییییییچ از اذیت شدنه من لذت ببره!

بهرحال آدمیه دیگ!با هزاران هزار رنگ!چ میشه کرد...؟!!

فقط ای کاش  ی ذره ازون ترسی ک من از خدا دارمو اون ب بعضیا میداد!

ک اینقدر راحححححت در امانت خیانت نکنند!

ک اینقدر راحححححححححححت دروغ نگن درمورد چیزا و کسایی ک اصلا وجود نداره

یا حدااقل توی این دروغاشون حرمت اماام حسین و کتاب خدای اون رو نگه دارن!

شرمنده ام از دیدن این آدمها...!

!ای خدای آسمان شب!

 

تموم این مقدمه چینی ها رو کردم تا دلیل غیبت چندوقتم و عدم پاسخ ب کامنتهای آسمونیتون رو بدم!

ی موقع هایی دور شدن از جاهایی ک همیشه حضور داشتی درونش و خلوت کردن با خودت میتونه خیلی ب جمع و جور کردن فکر و ذهنت کمک کنه!

واسه همین کلیییییییییییییی از کارام عقب افتادم!ای کاش بتونم قبل از اینک دیر بشه و ب نقطه ی قرمز خودش برسه کلکشونو بکنم.

حالا میونه این آشفته بازار زندگیم-بعد از ۱۱ ماه جایی جور شد واسم-ک بیشتر از همه چیزو همه کس بمن آرامش میده!

شب ...سکوت....کویر....!

ی رصد جور شد با بچه های مرکز ادیب بسمت گردنه ملااحمد -تو جاده نائین اصفهان

ک جای همه سبز خییییییییییییییلیییییییییییییییییییییییییییی خوش گذشت!

ی انرژی تازه بود واسه من!

اونجایی ک ما بودیم پرورش شترمرغ بود!

در خونه ک باز شد باکس باکس تخم شترمرغ بود!داشتم تحریک میشدم کوله پشتیمو بندازم زمین یکیم استتار کنه ی چندتا رو...

۱۶ نفر بودیم-ساعت ۸.۵ با بچه ها افطار کردیمو اولین نفری ک رفت سمت وسایل من بودم!

تنهای تنهااااااااااااااااا!ساکته ساکککککککککککتتت

خودم بودمو ی راه شیری و ی عقرب ک قلبش واسم سوسو میکرد!

ی دب اکبر ک داشت بم میگفت دیرتر میومدی رفته بودم زیر افقاااااا ستاره باشی!

ی دجاجه با ی دنیاااااا ۲تایی های خوشگل رنگارنگ!

ی دلفین کوچولو ک داشت میونه ستاره های دریای راه شیری واسم بالا پایین میپرید

ی قوری ک داشت تعارف اصفهانی ی فنجون ستاره رو میکرد....

گم شدم میونه همشووووووووووون!

میونه دنیایی ک منو از زمین جدا میکرد!

میونه ی آسمونه پاکهه پاااک!

بدون هییییچ اثری از زمین و زمینیااااااااااا!

راستی اگ ی دختر دیگ تو ی سیاره دیگ همزمان با من ب آسمونش نگاه میکرد-وقتی خورشیدو ب اندازه ی نقطه کوچولو میدید-بازم اون پاکیه آسمونو حس میکرد؟!!!!!!!!

بقول سپهری عبور باید کرد!

ادامه مطلب

عکس برنامه رصدی اونشب +جدول جرمایی ک رصد کردم

البته تا ۱ صب اکتیو بودم بعدش....

فعالیت رصدی بچه های مرکز


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:دوشنبه 30 مرداد1391 ساعت:15:8 ادامه مطلب...

 

The first image has now been received from Curiosity on Mars.

اولین تصویر ارسالی از کنجکاوی!

گویا اونا هم مثه ما ب مرض عکس خراب کنی مبتلان!شفای عاجل خواهانم

 

 


 

وناسائیان:

 

دکتر فیروز نادری

تصاویر اولیه کنجکاوی از مریخ

 

 ادامه مطلب شوخی با کنجکاوی...

  

 


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:دوشنبه 16 مرداد1391 ساعت:12:17 ادامه مطلب...

اینجا خونمون ساعت 9:43

قرار بود مرکز ادیب باشم

خواب موندم

18 دقیقه ی دیگر کنجکاوی ب مریخ مینشیند

از تلویزیون ناسا زنده تماشایش میکنم

ک چگونه میخواهد باسخگوی کنجکاوی بشر باشد!

آی لاو یو پی ام سی

محل فرود:دهانه گیل 10:1 بوقت ایران

در ادامه ی مطلب پاسخ انجمن نجوم ایران به نامه ی جمعی از منجمان آماتور ایران را میخوانیم...

دااااغغه داغههه تازه گذاشتن روی سایت پارس اسکای

نامه برخی از منجمان آماتوری را میتوانید اینجا ببینیدابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:دوشنبه 16 مرداد1391 ساعت:9:43 ادامه مطلب...
کمتر از دو روز دیگه مریخ نورد کنجکاوی ب سطح مریخ میرسه!بعد از مدت ها ب هرکجای دنیای نت ک سرک کشیدم حرف از کنجکاوی بود!منم واسه اینک از قافله عقب نمونم خواستم یک پست رو بطور مجزا بهش اختصاص بدم!بخاطر اینک پست تقریبا خوبی بشه شروع کردم تک تک مقاله ها رو خوندن!هرکدومشون بوی خاص خودشونو میدادن!یکی کاملا رسمی و علمی!یکی مصاحبه !دیگری کاملا احساسی و دوستانه!تلفیق تمام اینها برای من کمی مشکل بود!بنابراین ترجیح دادم بعد از این همه سرچ و این همه مطلب و وبلاگ لینک اونهایی ک بنظرم مفیدت رو بهترو کاملتر بودو خدمتتون عرض کنم!اصلا کنجکاوی چیه ب چ دردی میخوره؟

روبات خودكار كنجكاوي (Curiosity) در ابعاد يك خودرو طراحي شده و قرار است توانايي گذشته يا حال اين سياره براي زندگي ميكروبي را مورد بررسي قرار دهد.

بر اساس برنامه ريزي صورت گرفته، مريخ نورد كنجكاوي روز دوشنبه ششم آگوست (16 مرداد) در ساعت 05:31 دقيقه به وقت گرينويچ (10:01 به وقت تهران) بر سطح سياره سرخ فرود خواهد آمد.

قرار است در طول دو سال مأموريت، سطح اين سياره براي كشف شواهدي در خصوص محيط قابل سكونت براي حيات ميكروبي در گذشته و حال مريخ مورد آناليز دقيق قرار بگيرد.

کل هزینه آزمایشگاه علمی مریخ 2.3میلیارد دلار برآورد شده‌است.این کاوشگر مجهز به یک باتری پلوتونیوم است و در نتیجه باید انرژی زیادی برای فعالیت کردن در سطح مریخ برای بیش از یک دهه داشته باشد.

این مریخ نورد نه‌تنها از نظر فنی توانمندترین کاوشگری است که به سیاره دیگری اعزام شده، بلکه در واقع از نظر علمی نیز تواناترین و پیشرفته‌ترین جست‌وجوگری است که تا به حال به فضا پرتاب شده است. زمانی که کنجکاوی با جو مریخ برخورد می‌کند، با سرعتی معادل ٢٠ هزار کیلومتر در ساعت سفر خواهد کرد. این مریخ نورد فقط هفت دقیقه فرصت خواهد داشت تا برای یک فرود آرام سرعت خود را کاهش دهد.

ب همین دلیل نگرانی هایی هم درمورد عبور این سیاره از جو مریخ وجود داره ک...

از خسرو جعفری زاده در ف.ب میخوانیم:
همه یه جوری منتظرن که انگار خودشود این فضاپیمای کنجکاوی و درست کردن. دست به دعا برداشتن شاید سالم به مریخ برسه!!! اگه قرار باشه برسه به لطف اعضای تیم سازنده و هدایتهای درست و دقیق اونها به مریخ خواهد رسید... خواهش می کنم که شما خودتون و به آب و آتیش نزنید. "کسی که صاربون میدونه شترشو کجا بخوابونه"... حالا شماها هی عکس پروفایل خودتون و عوض کنید که شاید فرجی شود..خوب تا اینجا توضیح تقریبا مختصری بود از خود کنجکاوی در ادامه هم لینکهایی ک در اول کلامم گفته بودم رو ذکر میکنم:

اول از همه از خوده سیاره مریخ و ویژگی های اون میخوانیم!درمقاله ای تحت عنوان <مریخ و شگفتی های آن>:

http://1pezeshk.com/archives/2012/08/planet-mars.html#axzz22bEzafvx

مقاله ای دیگه بامحوریت <تاریخچه کاوش های رباتیک سیاره سرخ>:

http://1pezeshk.com/archives/2012/07/history-of-mars-missions.html#axzz22bEzafvx

ومطلبی بسیار جالب درمورد مریخ نورد کنجکاوی- نگارشش بنحویه ک کاملا ادم رو جذب میکنه-برای من ک اینجوری بود:

http://1pezeshk.com/archives/2012/07/curiosity-news.html#axzz22bDK8Hqt

 

اینم خبر همکاری مایکروسافت با ناسا برای عکس های مریخ

http://www.microsoft.com/en-us/news/features/2010/jul10/07-12wwt.aspx

 و یییک چیز دیگههه!ب هییییییییییییییچ عنوان مطالب و مقالات پوریا ناظمی رو از دست ندین:

http://pourianazemi.com/

علی الخصوص مصاحبه ای ک با دکتر فیروز نادری در این مورد داشتن:

http://pourianazemi.com/1391/05/%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%81%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d9%86%d8%a7%d8%af%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%81%d8%b1%d9%88/ااااااااااااااااا!انگاری تمومه لینکا شد یک پزشک!

خوب من بهترین مقاله ها و کاملترین ها رو اینجاها خوندم

بقیشون تکراری بود!

ویژه ی اصفهانی ها:
اطلاعات بيشتر: 6688841 و 6683535
داغهه دااااااغ -همین الان گذاشتن توی ف.ب!
فقط یک کلیک لطفا!ب خیلی چیزا میرسیم یا شاید یادآوری چیزایی ک فراموش کردیم:
 http://htwins.net/scale2/

ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:شنبه 14 مرداد1391 ساعت:22:41
سلام ب همه ی آسمونیایی ک ب اینجا میان و محیط اینجا رو ستاره بارون میکنن!

خبرا ک زیاده و بدترین قسمت ماجرا اینه ک من...من...باعرض شرمندگی...اختفا رو از دست دادم

 
 

.دیروز رفتم نایت اسکای ومطلبی درمورد تعریف اینک <نجوم آماتوری چیست و چه کسی منجم آماتور می باشد؟> خوندم!پیشنهاد میکنم ک این مطلب را در اینجا مطالعه کرده و اگر موافق هستید بعنوان یک منجم آماتور امضا بفرمائید.

فقط ی چیزی!متن رو دقیق بخونید و بدنبال نام استادان نگردید ک چرا فلانی هستو بهمانی نیست!

یا صرف اینک فلان استادی ک بهش اعتماد دارین امضا کرده شما هم...کمی ب خودتون رجوع کنید!

 

..چهارمین کارگاه عکاسی نجومی جهان در شب TWAN تابستان امسال روزهای 15 تا 17 شهریورماه در شهر زنجان برگزار میشود.هزینه ۹۰ هزار تومان و مهلت ثبت نام تا ۱۸ مرداد

 و اساتید هم:اسدالله قمری نژاد و استادان عکاسی نجومی داخلی بعلاوه ۳ عکاس توانی خارجی

اونایی ک رفتن جای ما رو خالی کنن

اینم لینک ثبت نام:

http://twan.parssky.com/

 

...خوشحالم ک دوباره باشگاه های نجوم اهوازمون بحالت اکتیو خودش برگشته!

ایشالله ک پررنگتر و بهتر بشه 

 

 

...خانم Sally Ride اولین بانوی فضانورد امریکایی روز 23 ژوئیه 2012(1 مرداد ماه) در سن 61 سالگی در گذشت.
خانم Ride همکاری با NASA رو در سال 1987 شروع کرد و در سال 1983 به عنوان یکی از خدمه پرواز شاتل آتلانتیس در ماموریت STS-07 به عنوان اولین زن امریکایی به فضا رفت.پس از جدا شدن از NASA خانم Ride به دانشگاه Stanford رفت و باقی زندگی ودش رو صرف فعالیت های حرفه ای دانشگاهی کرد.
به امید آن روز که برای اولین بار یک بانوی ایرانی با تجهیزات ساخت کشور و در پروژه ای ملی به فضا سفر کند.

 sally ride

 

کسانی که روزه میگیرن برن ادامه مطلب !!


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:پنجشنبه 5 مرداد1391 ساعت:13:46 ادامه مطلب...
7سین نجومی 1391

چقدر بودن در این جمعو دوست دارم!چقدر از دیدن این عکس لذت میبرم!وچقدر این چقدر ها و حسرت ها دارد زیاد میشود...!

نگرانم!

ثانیه ها را نگهدارید!

 

پ نوشت:هرچند برای گذاشتن این عکس کمی دیر است!اما هنوز شادی و صمیمیت را میتوان درآن حس کرد!تازگی را... همین کافیست!

 خوشحال نوشت:امروز بالاخره بعد از ۴ ماه تونستم چندتا از عکسا رو گیر بیارم!ب خود افتخار کرده و میبالم

 

پدر اس ام اس وار نوشت:تک تک آرزوهایم را میسوازنم تا چشمکی باشد برای شب های بی ستاره ات!

-پدر؟!!مدتیست ک بی ستاره شده ام!!!!!!


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:یکشنبه 18 تیر1391 ساعت:11:41
 

 

۷در یک اعتصاب و درگیری خیابانی ، در کشور برزیل، این ژنرال با صدای رسا میگوید: امروز روز تولد من است. لطفا امروز با هم درگیر نشوید....و یکی از معترضان، او را غافلگیر میکند....این دنیا همچنان پر از غافلگیری است...خوب و بد.....

وبلاگ دکتر پژمان نوروزی(کاکلی توی پیوندها)

وقتی میخواستم این مطلبو توی وبلاگم بزارم کلی حرف داشتم واسه گفتن!کلی احساس!

کلی جمله کلی واژه...

ولی حالااا!!!

هی برمیگردم و عکسو نیگا میکنم و دوباره زبونم بند میاد!

وقتی احساس خیلی عمیق باشه آدم قاصر میشه از گفتن-گنگ میشی!

اونقدر این احساس عمیق بود ک اشک توی چشمام جمع شد!

وقتی *زندگی جنگ و دیگگررر هییییییچ* فالاچی رو خونده باشی!

وقتی عکس روی جلد اونو ببینی باعلم ب اینک بدونی حقیقیه!

 

عکس: ادی آدامز

 

وقتی دیروز *روزگاری جنگی درگرفت* جان استاین بکو شروع کرده باشی ب خوندن!

وقتی یهو میون این همه وبلاگ و وبسایت هایی ک باز کردی نگین فیروزه ای منظومه شمسیو ببینی

وباز هم جنگ و جنگ وجننننننننگ

  

http://www.spacescience.ir/ShowPost.aspx?Post=0000206

و ب یاد آرزوی انوشه انصاری:

از پنجره های کناری که در کابین های کوچک و بخش الحاق وجود داره (جایی که در اون می خوابیم) شما می تونید انحنای زمین رو به صورت کامل،  در مقابل زمینه تاریک کیهان تماشا کنید . این نمای محبوب من است چرا که به جای اینکه بخشی از زمین رو ببینیم می توانیم به تماشای کل آن بنشینیم.  من آرزو می کنم رهبران ملتهای مختلف جهان هم چنین کاری رو انجام بدند و پیش از اینکه دیدگاه ویژه ای در باره کشور خودشون رو مطرح کنند به دیدگاهی جهانی فکرکنند و کل جهان رو در نظر داشته باشند.

http://www.anoushehansari.com/blog/blog_farci.php

و جان استاین بک:

جنگ آینده اگر آنقدر ابله باشیم ک بگذاریم رخ دهد،آخرین نوع هرگونه جنگی خواهد بود.کسی بجا نخواد ماند تا چیزی بخاطر آورد و اگر حماقت بخرج دهیم،بمفهومی زیست  شناسانه،سزاوار بقا نخواهیم بود.

پ نوشت۱:فکر کنید خدا هم (استغفرال...)تولد داشت!تو آسمونا فریاد میزد:امروز تولد منه لطفا جنگ نکنید!

هه!چقققدر اون منظره زمییین میتونسست زیبا باشه!

 

اضافه نوشت عکس ادی آدامز(میخواستم خودم بنویسم اما بعد از سرچ نظرم عوض شد):

وقتی ادی آدامز این عکس معروف را از "ژنرال لوان" در حال کشتن فردی مظنون به عضویت در ويت کنگ ( "جبهه ملی آزادی ویتنام جنوبی") گرفت، عکسش در صفحه اول روزنامه نیویورک تایمز آن زمان چاپ شد و جایزه پولیتزر عکاسی، وُرد پرس فـُتو و جوایز دیگری را به او دادند. بعضی برای عکس او آن قدر قدرت و تاثیر قائل شدند که آن را یکی از عوامل موثر پایان جنگ ویتنام دانسته اند.

اما وقتی تقریبا همه در حال تحسین و ستایش این عکس و عکاسش بودند، منتقدانی به شدت آدامز را نکوهش کردند و گفتند تو با عکست "ژنرال" را هم کشتی. عکس تو ژنرال را در موضع "شر" نشان داده است، تو راوی بی طرفی نبودی و با تصویری که از ژنرال آفریدی، زندگی آینده او را به عنوان یک آدم در جامعه آدم های اطرافش، نابود کرده ای.
حرف آنها تا حدودی درست از آب در آمد، پس از سقوط سایگون، لوان در سال ١٩٧٥ از ویتنام به ویرجینیای آمریکا رفت و پیتزا فروشی راه انداخت اما در یکی از روزهای سال ١٩٩١ یک مشتری روی در رستورانش نوشت "ما می دانیم تو که هستی" و لوان مجبور شد رستورانش را رها کند. لوان در سال ١٩٩٨ بر اثر سرطان در گذشت.

ادی آدامز بعد ها در مطلبی در مجله تایم درباره این عکس نوشت "ژنرال، چریک ویت کنگ را کشت؛ من ژنرال را با دوربينم کشتم. هنوز عکس قويترين سلاح در دنياست. مردم عکس ها را باور می کنند؛ اما عکس ها حتی بدون دستکاری (manipulation) دروغ می گويند. آنها فقط نيمي از واقعيت هستند. چيزي که عکس نگفته، این بوده که شما اگر جای ژنرالی بودید که در آن روز داغ کسی را گرفته بود که می گفتند مرد بدی است که یک، دو یا سه آمریکایی را کشته است، چه می کردید؟"

 

پ نوشت۲:انسان وقتی روبروی اين عکس ها می ايستد، هجوم ده ها وشايد صدها پرسش را بايد پاسخگو باشد.

بی ربط نوشت:چقد تنهایی سخته!نتیجه ی این ی هفته تنهایی کلی افسردگی بود!خوشحالم ک کنار آدم هام...با تمومه بدی ها -زشتی ها و بی تفاوتی هاشان!

درضمن کمی هم نجومی:تو فیس بوک نوشته بودن بچه ها

برای دریافت خبرهای نجومی ابتدا عدد 5 و بعد از اون اسم خودتون رو بصورت کامل به شماره 10003954085532 بفرستید تا از مهم ترین اخبار نجومی مطلع بشید.
مثلا
5نام نام خانوادگی
دقت کنید بعد 5 فاصله نذارید و بلافاصله اسم خودتون رو بذارید.

خنثی نوشت ۱۳ تیر:

عادت می کنی (شاید فکر میکنی که عادت کردی) به همه چیز، و می پذیری شرایط نپذیرفتنی ات را! و عادت میکنی به بودنی بدین شکل! ولی روزی درونت پُر می شود...پر می شود از لحظات فاسدشده، از احساسات فرو خورده و... آنقدر روی هم انبار کردی و در درونت ماندگار! که بالا آرودن تنها کاریست که از دستت بر می آید!!


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:شنبه 10 تیر1391 ساعت:12:52
 
 امروز شاهد خبری هستیم که همه را به تفکر وا می دارد، استعفا جمعی ، هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران! این خبر به حدی دردناک است که باور آن برای منجمان آماتور بسیار سخت است، اما افرادی که با گروها های به ظاهر علمی و نمایندگی در ایران فعالیت می کنند از شنیدن آن خوشحال می شوند. خوشحالی که نوید آن را بنده 2 سال قبل از زبان همان فرد و افراد به ظاهر علمی شنیده بودم که می گفتند...
... من کاری می کنم که افرادی همچون ... نتوانند در ایران کاری کنند. میگفتند "اینجا جایی برای جولان دادن منجمانی همچوم ب.ا، س.ص و ... نیست." ای کاش در همان زمان طبل رسوایی را به صدا در می آوردم و این افراد به ظاهر علمی و به دنبال پر کردن جیب خود را به همگان معرفی می کردم. اما چه فایده که همیشه راه اعتدال و سخن در خفا حرف زدن را دنبال می کنم، چون با هر بار باز شدن دهان بنده برخی خوشحال و برخی ناراحت می شوند که چرا، برای چی، به چه صورت و ... این حرف زده شده.
با این حال دوستانی همچون استاد عزیز اسدالله قمري‌نژاد، دوست قدیمی محمد رحيمي، استاد عزیز بسیاری از منجمان آماتور بابك امين‌تفرشي، معلم دلسوز اصغر کبیری، دوست و همراه همیشگی همه منجمان سیاوش  صفاریان پور، دوست عزیز پوريا ناظمي، معلم سختکوش محمد مهدي مطيعی، استاد سخت کوش فاطمه عظيم‌لو، که همگی جزو دبیران یا بهتر بگوییم منجمان با تجربه شاخه آماتوری هستند، استفای خود به نشانه اعتراض به ناهماهنگی‌ها اعلام کردند و باید منتظر سخنان جدیدی در آینده باشیم تا شاید این وضعیت بی در و پیکر ستاره شناسی ایران به پایان رسد.
 

روزی که سرد بود    حرام آسمان و منجم بود

روزی که مُرد خواهد جان منجمی   روزی که حسرت واجبست بر تو، پای تِلی

از آسمان ستاره می‌بارید جبراً    آن را هم یکی را بلعید سهواً

روزی که رفت از یاد    روزی که ماند در یاد

( قطعه شعری تحریف شده از ن.ا.م.ج.و )

خسرو جعفری زاده 27 خرداد 1391 

 

متن و موضوع استفای دوستان

شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران در سال 1380 به دستور رياست محترم انجمن، جناب آقاي دکتر یوسف ثبوتی و به دعوت هیأت مدیره انجمن نجوم ایران به منظور هماهنگی و سياستگزاري نجوم آماتوری در ایران با هدف بهبود و ارتقاء فعاليتهاي آماتوري در زمينه نجوم آغاز به کار کرد و در سایه حمایت انجمن نجوم ايران و جامعه نجوم آماتوری و به پشتوانه جمعی از چهره های شاخص نجوم آماتوری کشور برنامه های پرشمار ملی را سامان داد.


 

اما در آستانه سال جهاني نجوم رفته رفته شاهد دخالتهاي بي مورد مسؤول دفتر انجمن نجوم ايران در امور شاخه آماتوري بوديم به گونه اي كه ثمره آن امروز منجر به اين شده است كه در حال حاضر حتي برخی موارد اولیه برای تداوم حیات شاخه آماتوری میسر نباشد و چشم انداز روشنی نیز برای آن به نظر نرسد. مواردی چون عدم سرعت مطلوب در انجام برخي امور و مكاتبات لازم، كندي درتصمیم گیری های داخلی انجمن نجوم ایران كه مرتبط با فعاليتهاي شاخه بوده است و کم توجهی و عدم  برداشت صحیح از فرایند فعالیت های نجوم آماتوری کشور كه در نهایت منجر به تغییر ماهیت اصلي شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران شد و كار به جايي رسيد كه تصميماتي كه شايد اعمال نظر اعضاي هيات دبيران شاخه در آنها مي‌توانست از بروز برخي ناهماهنگي ها و آغاز برخي ناهنجاريها جلوگيري كند، صرفا توسط رياست محترم انجمن نجوم ايران اتخاذ گرديد، کلیه اعضای هیأت دبیران را مصمم به تصمیمی جدی کرد. هر چند در اين مدت تلاش مي‌شد تا مشكلات و مسايل داخلي كمترين تاثير را در خروجي فعاليتهاي شاخه بگذارد و اعضاي هيات دبيران شاخه آماتوري همه انتقادها را يك جانبه مي‌پذيرفتند و به دليل احترامي كه براي اساتيد محترم نجوم ايران در هيات مديره انجمن قايل بودند و هستند، در اكثر موارد سكوت اختيار نمودند، اما به نظر مي‌رسد اكنون براساس شرایط موجود درانجمن نجوم ایران و بنابر ادای احترام نسبت به اعتماد جامعه نجوم آماتوری کشور، ديگر سكوت روا نباشد. لذا اعضای هیأت دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ايران در اعتراض به روند موجود اقدام به استعفای جمعی می نمایند.هیأت دبیران شاخه آماتوری امیدوار است با توجه به رشد جامعه نجوم آماتوری ایران، در تداوم مسیر پیش رو شرایط مناسب براي ادامه فعاليتهاي پر ثمر در عرصه نجوم آماتوری کشور در فضایی مستقل و پر نشاط محیا گردد.در ادامه ضمن انتشار متن نامه استعفاي هيأت دبيران شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران به استحضار مي‌رساند گزارشي دقيق از وضعيت شاخه پس از تاسيس، در فراز شكوفايي فعاليتها و در نشيب كارشكني ها، در اختيار جامعه نجوم آماتوري كشور قرار خواهد گرفت


 متن استعفای هیئت دبیران شاخه آماتوری به این شرح است:

به نام خداوند داناي بخشنده مهربان

 

هیأت مدیره محترم انجمن نجوم ایران

با سلام و عرض ادب و احترام

هنگامي‌كه از سال 1380 شاخه آماتوري انجمن ايران با حمايت رياست محترم وقت انجمن جناب آقاي دكتر ثبوتي و به پیشنهاد هیات مدیره محترم انجمن شكل گرفت، اهالي نجوم آماتوري با شور و شعفي خاص چشم‌انداز روشني را براي فعاليتهاي آماتوري تحت نظارت گروهي از حرفه‌اي‌هاي با تجربه نجوم و توسط گروهي از منجمان آماتور كه سابقه فعاليتهاي آنها در گوشه و كنار كشور مشخص و كاملا روشن بود، در نظر داشتند. در سالهاي اواسط دهه هشتاد خورشيدي اين مهم به تحقق پيوست و شاهد رشد فزاينده اين‌گونه فعاليتها و كسب موفقيت‌هايي در عرصه ملي و بين‌المللي بوديم كه البته تعامل منطقي و صميمانه شاخه و انجمن در اين بين بسيار مؤثر بود. پس از تصويب ساختار شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران در خرداد ماه 1387 توسط هيأت مديره محترم وقت انجمن و در آستانه سال جهاني نجوم با طرحِ موضوعِ امكانِ اختصاص بودجه‌اي ميلياردي براي فعاليتهاي نجومي از سوي انجمن، همه در انتظار دريافت سهمي از اين وعده‌ي هرگز تحقق نيافته، زمان را از دست داديم و فرصتي كه بايد در راستاي ارتقاي وضعيت موجود صرف مي‌شد، به دليل دخالت در اموري كه طبق ساختار بر عهده شاخه بود، صرف جدل‌هايي بي‌حاصل بين دفتر انجمن و شاخه گرديد كه پرداختن به جزئيات آن از حوصله خارج است. سال 1389 در رفع سوء تفاهمات و بازگشت به شرايطي مساعد براي ادامه كار و اجرايي نمودن ساختار شاخه كه به گمان ما تنها راه ارتباط هدفمند براي تعامل سازنده شاخه و هيات مديره محترم انجمن بود، سپري شد. سال 1390 برنامه‌هايي مانند رقابت رصدي مسيه، رقابت رصدي صوفي، كارگاه TWAN و ... را با تلاش براي اجرا طبق ساختار شاخه به پايان رسانديم. نشست با نمايندگان گروههاي نجوم آماتوري كشور در آبان ماه 1390 يكي ديگر از اقداماتي بود كه نقطه عطفي در تعامل با نسل جديدي از آماتورها و ارائه راهكار براي آغاز و تداوم فعاليتهاي صحيح آماتوري در نجوم (به زعم خودمان و به زعم نمايندگان محترم گروهها) و نحوه برگزاري انتخابات شاخه طبق ساختار، به شمار مي‌رفت. پس از برگزاري انتخابات اخيرِ هيات مديره انجمن نجوم ايران و برگزيده شدن عده‌اي از بهترين منجمان حرفه‌اي كشور و تفويض اختيارات دفتر انجمن به يكي از دلسوزترين منجمان آماتور با سابقه، چنان به بهبود اوضاع اميدوار شديم كه حتي پس از ارسال نامه‌اي براي هيات مديره محترم جديد و دريافت پاسخي كلي و بدون آن‌كه تقاضايمان براي حضور در يكي از جلسات هيات مديره به سرانجام برسد، تقويم فعاليتهاي سال 1391 شاخه را منتشر كرديم و طرح‌هايي را براي اجراي برنامه‌هاي روز نجوم، گذر زهره و ... تهيه كرده، به انجمن تقديم نموديم. ستادهاي اجرايي مرتبط با اين دو برنامه با توجه به عدم وجود هيچگونه حمايت مالي توسط انجمن، تشكيل شد و دبيران هر برنامه نيز انتخاب و معرفي گرديدند و بنا برآن گذاشته شد برنامه ها به گونه‌اي پیش روند و سامان یابند که بار مالی برای انجمن نیافریند. برنامه‌ها طبق تفاهم‌نامه اجرا شد. با توجه به شرايط نامساعد مالي انجمن سه طرح درآمدزا براي پوشش مطالبات همكاراني كه از سال گذشته در اجراي برنامه‌ها با ما همكاري داشته‌اند و نيز اختصاص عايدات مازاد به انجمن نجوم ايران تهيه و تقديم شد. در اين اثنا با حاميان اجراي اين طرح‌ها نيز صحبت‌ها و توافقات غيررسمي اوليه صورت پذيرفت.


 

اما هنوز همايش گذر زهره‌ي شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران برگزار نشده بود كه از توافقاتي با گروههاي نجوم آماتوري ديگر مطلع شديم كه شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران به عنوان بخشي از بدنه انجمن نجوم ايران كه با هدف بهبود، ارتقا، ساماندهي و راهنمايي فعاليتهاي آماتوري تاسيس شد، از آن بي‌خبر بود! هنوز از اين اتفاق نيز چندي نگذشته بود كه سخنان رياست محترم انجمن نجوم ايران در برنامه زنده تلويزيوني آسمان شب (29/2/1391)، خيال همه را راحت كرد كه "شاخه آماتوري، به عنوان يك گروه نجوم آماتوريِ متعلق به انجمن در كنار ساير گروهها فعاليت مي‌كند!" ...


 

آيا هدف از انتخاب اوليه افراد هيات مؤسس و هيات دبيران فعلي توسط هيات مديره محترم انجمن نجوم ايران، تنها تشكيل يك گروه آماتوري نجوم در داخل انجمن‌نجوم ايران بوده است؟! هنگام دعوت از يكايك ما چنين چيزي مطرح نشده بود.


 

امروز اگر جلسات هيات مديره محترم انجمن نجوم ايران منجر به تغيير ماهيت شاخه به اين گونه‌ي جديد شده است، اگر براي عقد تفاهم‌نامه با گروههاي آماتوري نجومي، ديگر نيازي به رايزني و استفاده از تجربيات اندك اين شاخه آماتوري نيست، اگر در خصوص گذر زهره تفاهم‌نامه‌اي جداگانه بدون اطلاع شاخه، با گروهي ديگر بسته مي‌شود و با برنامه‌هايي كه در شاخه آماتوری درحال اجراست موازي مي‌شود بدون آن‌كه تاثيرات چنين توافقنامه‌اي بر جامعه نجوم آماتوري و آينده آن مد نظر قرار گيرد، اگر اين تفكر وجود دارد كه اعضاي شاخه از موقعيتي كه در بدنه انجمن نجوم ايران دارند در راستاي درآمدزايي و انجام فعاليتهاي اقتصادي شخصي، سوء استفاده مي‌كنند و اگر به اين دليل كه ساختار شاخه غيرقانوني بوده است و هيات مديره محترم قبلي حق تصويب آن را به شكل موجود نداشته‌اند، اعضاي هيات دبيران شاخه مورد سرزنش قرار مي‌گيرند، اگر تصور بر اين است كه هيات دبيران شاخه براي خود ارزش و اعتباري  بيش  از آنچه هست قايلند و خداي ناكرده از بالا به جامعه نجومي ايران نگاه مي‌كنند و اگر احساس مي‌شود كه بين شاخه و برخي گروههاي نجوم آماتوريِ ديگر رقابتي ناسالم و مبتني بر رانت‌خواري وجود دارد و اگر ماهیت و ماموریت شاخه آماتوری به آن محدود شده است که به جای هماهنگ كردن جامعه نجوم آماتوری و طراحی و هدف‌گذاری برای توسعه، بهبود و ارتقاي آن، در مقام گروهی مانند گروه های دیگر ظاهر شود، عقل سليم حكم مي‌كند كه با استعفاي جمعي خود بيش از اين در مظان اتهامات اشاره شده از یک سو و نادیده گرفتن هويت اصلي شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران از سوی دیگر قرار نگيريم.


 

با قاطعيت اعلام مي‌نماييم كه هيچ‌يك از ما جز هزينه از جيب شخصي و اعتبار خود در راستاي تحقق اهداف شاخه آماتوري، بهره مادي و معنوي ديگري از اين خوان گسترده (به زعم برخي از دوستان) نبرده‌ايم. در خصوص انرژي و وقتي كه گذاشته‌ايم هيچ منتي نداريم كه خود با علم به شرايط موجود پذيراي حضور در شاخه شديم، چه گمان مي‌برديم شايد حضور ما تاثيري مثبت در سير تحول نجوم غيرحرفه‌اي اين مرز و بوم داشته باشد. حال پس از يك دهه فعاليت به نظر مي‌رسد حضور يكايك ما سدي در برابر رشد برخی از گروههايي است كه در طول اين دهه، به تعبير خود، مورد بي‌مهري قرار گرفته‌اند! و حق آنها به واسطه سوءاستفاده‌ي ما از موقعيتي كه در اختيار داشتيم ضايع شده است. جالب است كه تضرع اين چند گروه يا اشخاص معلوم‌الحال در جامعه نجوم آماتوري، به گوش مي‌رسد اما رشد و تعالي و ترويج  صحيح نجوم در بين گروهها و آحاد جامعه كه حاصل حضور شاخه آماتوري و تعاملي صميمي با هيات مديره محترم انجمن در اين سالها بوده است، اكنون كم‌رنگ‌تر از پيش در انجمن نجوم ايران مشاهده مي‌شود و كار به جايي رسيده است كه گمان مي‌رود شاخه آماتوري هويتي مستقل و جدا از انجمن نجوم ايران يافته و بايد اين شاخه‌ي فربه‌ي سركشِ دور تاخته از قافله را باري ديگر و با تدبيري ديگر به راه آورد. اکنون به حکم وظیفه و به رسم امانتداری از هویت جامعه نجوم آماتوری، سکوت درباره موارد پیش آمده و عدم پاسخگویی انجمن نجوم ايران را به هیچ عنوان شايسته نمی‌بينيم. از این رو به طور جمعی از عضويت در هيات دبيران شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران استعفا می‌دهیم و نگراني خود را از راهكارهايي كه در انجمن نجوم ايران براي تعامل با برخي گروههاي نجومي كه احساس مي‌كنيم حداقل به اعتبار جامعه نجوم آماتوري ايران خدشه وارد مي‌نمايند، اعلام مي‌داريم.


 

از شکیبایی در مطالعه این مطلب سپاسگزاریم و با اشتیاق در انتظار اختصاص زماني توسط هيأت مديره محترم انجمن نجوم ايران براي گفتگو با امضا كنندگان زير، صرفا به عنوان عده‌اي منجم آماتور، و تبيين نگراني‌هاي موجود هستیم.در پايان تقاضا داريم ضمن موافقت و امر به اقدام مقتضي در زمان مناسب در خصوص پرداخت مطالبات دوستان و همكارانمان از شاخه آماتوري كه همراه و ياريگر برخي از برنامه‌هاي شاخه بوده‌اند، با راهكارهايي كه به صورت سه طرح كلي تقديم شده است و يا شيوه‌هاي ديگر، ترتیبی اتخاذ فرمایید که در مباحث مالی باقی مانده حقی از کسی ضایع نگردد.


 

فاطمه عظيم‌لو       اسدالله قمري‌نژاد        محمد رحيمي      بابك امين‌تفرشي      اصغر کبیری      سیاوش  صفاریان پور      پوريا ناظمي      محمد مهدي مطيعي
 
 
 
از راست:سیاوش صفاریان پور-پوریا ناظمی-بابک امین تفرشی
 
محمدمهدی مطیعی
 

راست:محمد رحیمی

اصغر کبیری 

اسدالله قمری نژاد

      خیلی وقت پیش بود ک ی پست طنزوار رو توی یکی از وبلاگ های نجومی بنام کهکشان گرداب پیرامون وضع  قمر در عقرب نجومی ایران خوندم!ک پست و تصاویرش بخوبی گویای این وضعیت هست!

این پست درتاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۰ زمانی ک دیگه برنامه آسمان شب پخش نمیشده توسط آقای محمد اسماعیل پور نوشته شده.اینم آدرس وبلاگ جهت امانت داری کامل:

http://m51.blogsky.com/

 نکته:بعضی عکسا رو خودم گذاشتم

چرا نجوم آماتوری ایران پیشرفتی نمیکند؟!!!!!!

انسان بالطبع تنوع طلب است.این طبیعت انسان اگر درست هدایت نشود به جنجال طلبی می انجامد.بد بختانه امروز در نجوم اماتوری ایران این آفت را در شدید ترین حالت خود مشاهده می کنیم.امروز جامعه ی نجوم ایران به شدت دو قطبی شده.بدبختانه هر منجمی وظیفه ی اول خود را مبارزه با منجمان دیگر میپندارد(مبارزه ای به شدت نا سالم)

(تصویر یک منجم اماتور در حال تحقیقات نجومی)


.نمی خواهم فرد خاصی را مقصر بدانم نه بخاطر حفظ ابروی کسی،بلکه به گمانم چنین فردی وجود ندارد.بگزارید به عبارت بهتر بگویم"هرکس خود را ستاره شناس میداند در اوضاع فعلی نجوم کشور مقصر است".می دانید که هیچ جای کره ی خاکیمان منجمان اماتوری مثل ایران نداریم.افرادی که به نجوم عشق میورزند و با وجود شرایط بد از نجوم کناره گیری نمیکنند اما وجود چنین جو جنجالی در دنیای نجوم ایران باعث شده اینطور در سطح پایینی قرار داشته باشیم.با وجود چنین جنگی نجوم ایران هرگز هدفمند نخواهد شد...

(باشگاه نجوم تهران در سال 1400)

(یک تلسکوپ پیشرفته در سال 1400)

(منجمی ایرانی در حال رصد در سال 1400)

(داخل چشمی تلسکوپ سال 1400)

جای تعجبی ندارد که هیچ دنباله دار یا نو اختری توسط منجمان ایرانی کشف نشده...اخرین میوه ی این درخت منفور  حذف برنامه ی اسمان شب است.برنامه ای که پس از دهمین سال به یکباره خاموش می شود.

به امید روزی که ستاره شناسان ایران خود را برادر هم بدانند و روزی رسد که نشریات ما و فروشگاه هایمان برای رقبای خود تبلیغ کند...

 

خوشحالی شخصی گروهی خاص از فینیشری ک روی شاخه آماتوری اجرا کردن!

ناراحت عصبانی شاکی کلا همه چی نوشت:نمیدونم نجوم ما ب کجا داره میره؟!!!!

پر از سوال گفت:حالا ک چییی؟!!ینی چی شد(نتیجه استفا)؟!!ب چی رسیدن؟!

من هنوزم نمیتونم درکش کنم متاسفانه  اگه کسی بنتیجه ای رسید ک هدفشون ازین کار چی بوده ینی میخواستن ب چی برسن و آیا رسیدن ب منم بگه پلیز!!

 پ نوشت ۳۰ خرداد ۹۱:

 امروز وبلاگ دکتر نوروزی و واکنش ایشون نسبت ب استفای جمعی شاخه آماتوری رو خوندم!

و چیزی ک البته بیشتر نظر منو بخودش جلب کردم قسمت نظرات وبلاگ بود!

http://www.kacoli.blogfa.com/9103.aspx


تیکن نجومی ۱۳۹۱

والبته واکنش آقای نوروزی نسبت ب یکی از کامنتها و بدنبال اون پستی ک نوشتن و اجازه ی قرار دادنش رو در همه ی وبلاگ ها فیس بوکاو...

سخت ترین اعتراف همه ی عمر

 آدمی نیستم که حرفم را پس بگیرم....آدمی هم نیستم که اگر بفهمم اشتباه کرده ام ، پوزش خواهی نکنم و در صدد جبران آن بر نیایم...پست قبلی ام را نه پس میگیرم و نه اشتباه میدانمش....اما...اکنون با گذشت دقیقا ۲۰ سال از نخستین باری که نجوم یاد دادن را آغاز کردم و به معلمیِ خودم افتخار میکنم...(این افتخار را با یاد آوری نام کسانی که شاگردم بوده اند میفهمید) و اثرات مهم و کارآمدی که بر نجوم آماتوری ایران داشته ام(آنهایی که انجمن سازی و موسسه سازی و شاخه سازی و برنامه ریزی و تدریس و دهها اولینها در نجوم آماتوری ایران را از من به یاد دارند میفهمند) یک اعتراف بزرگ و سهمگین و سخت میکنم....

از اینکه منجم آماتور هستم پشیمانم....از اینکه در این جامعه به نجوم آماتوری پرداختم متاسفم....از اینکه آب به آسیاب این دانایی کهنزاد و زیبا ریختم بسیار بسیار شرمنده ام....از این که راهی برای پاک کردن این راه ِ رفته ندارم با تمام وجود شرمسارم

باقی بقایتان

پژمان نوروزی

آخرِ بهار ۱۳۹۱

وپوریا ناظمی:

http://pourianazemi.com/1391/03/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b9%d9%81%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%a8%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b4%d8%a7%d8%ae%d9%87-%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%aa%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d9%86%d8%ac%d9%88/

 مستاصل نوشت:قرمه سبزی!


ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:دوشنبه 29 خرداد1391 ساعت:19:24
ساعت ۱۱ شبه!گلناز خوابیده ک بعدا بیدار شه تا صبح درس بخونه!همین حالی ک توی خوابه ی صدایی میاد!اول توی خواب اخم میکنه و سعی میکنه دوباره بخوابه ولی هی صدا نزدیک و نزدیکتر میشه!!!

گذشته دیگه گذشته گذشته

این فتنه ها بازیه سرنوشته

و...

یهو ب خودش میاد!انگار یکی داره ساز میزنه!توی همون خواب آلودگی بدون عینک میره لب پنجره!

اولش دنیا رو تار میبینه!چشماشو ک میبنده همه چیز صاف صااف میشههه!!!

ی پسر جوون میبینه ک آهنگ زنان توی کوچه رد میشه!

با آکاردئون سلطان قلبها رو میزد!

چقد دلم گرفت!

بغض کردم!

همه ریختن تویه کوچه!بچه ها میرقصیدن!

کوچه غم داشت!

.

.

.

مدتها بود پسرک رفته بود!و من هنوز بهت زده ردپایش تا انتهای کوچه رو دنبال میکردم

وبعد از ان هم آسمان:

می تراود مهتاب

می درخشد شبتاب

نيست يکدم شکند خواب به چشم کس وليک

غم اين خفته چند

خواب در چشم ترم می شکند.

 

خواب نوشت ۲۶ اردیبهشت:

مفتخرم ک از پشت همین تریبون ب همگی اعلام کنم ک اینجانب گلناز گلنااااززهااااا-منجم منجمهااااااااا یا بهتر بگویم ستتاره باشی خودمونو خودتون گذر زهره را با فاصله زمانی ۹ روزه باردیگر و با یک گروه اکتیوتر رصد کردم!گفتم ک دل همتون بسسوووزززههه!این خواب محححشششر بووووووووود

 

هشدار نوشت ۲۷ اردیبهشت:

فراموش نکنید!

 

چهرشنبه ۳۱ خرداد تور بازدید از ساعت های آفتابی اصفهان

مکانشم ک دیگه همه میدونید؟!!ادیب خودمون

۶۶۸۳۵۳۵

 
خبرگزاری ایمنا: شهر اصفهان از لحاظ تعداد ساعت های آفتابی نصب شده در مساجد، رتبه نخست در کشور ایران را دارا می باشد.

http://www.imna.ir/vdcgtn9w.ak93y4prra.html

لینک های مفید از سایت شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران:

 

 
داشتم توی نت درمورده ساعت آفتابی سرچ میکردم ک یهو ب عنوان چتر با ساعت آفتابی برخوردم!واسه من جالب بود!پیشنهاد میکنم شما هم مطالعه کنید.اینم لینک:
 
 
اینم ی لینک خوبه دیگه -سایت آسمان شب ایران:
 

ابزار امتیاز دهی

نوشته شده توسط:گلناز دهداری در تاريخ:سه شنبه 23 خرداد1391 ساعت:16:13
پیوندها
امکانات وبلاگ
Design By: Mohamadreza Deylami ~ Copy Righ© Www.NightSky-Iran.Tk/Wwww.NightSky-Iran.Blogfa.Com ~ All Right Reserved.

Made Using: HTML - CSS3 - jQuery